PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rozwój sektora outsourcingu i offshoringu stymuluje rynek biurowy w Polsce

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 cze 2014 15:29

Rozwój sektora outsourcingu i offshoringu stymuluje rynek biurowy w Polsce

Aż o 80 proc. wzrosła ilość powierzchni biurowej zajmowanej przez firmy z sektora outsourcingu i offshoringu (O&O) w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 2010-2013. Obecnie zajmują one blisko 20 proc. powierzchni biurowej w regionie - wynika z badania Outsourcing and Offshoring in CEE: A Rapidly Changing Landscape, przeprowadzonego przez Colliers International.

REKLAMA

W czołówce państw, które korzystają z rozwoju sektora O&O znajduje się Polska. W ujęciu procentowym w pierwszej 10. miast z największym udziałem powierzchni zajmowanej przez sektor O&O, aż dziewięć to miasta z Polski. Zdaniem autorów raportu rynkami o ugruntowanej pozycji są: Budapeszt, Praga, Bratysława, Kraków i Warszawa. Co ciekawe, miasta te są najdroższe pod względem kosztów operacyjnych. Mimo to, właśnie w nich znaleźć można największą liczbę przedsiębiorstw z sektora O&O.

Spowodowane jest to m.in. wzrostem organicznym istniejących tam firm oraz faktem, że ich obecność przyciąga kolejnych najemców z tego sektora. Ale nie tylko. Damian Harrington, dyrektor regionalny działu badań w Colliers International na Europę Wschodnią zauważa, że firmy z sektora O&O zasadniczo starają się wybierać miejsca, które zapewnią im niskie koszty. - Jednocześnie miasta, w których jest największe nasycenie firm z tego sektora są najdroższe w odniesieniu do kosztów operacyjnych. To pokazuje, że coraz większego znaczenia nabiera dostępność odpowiedniej kadry - stwierdza Damian Harrington.

Zdaniem specjalistów z Colliers ekspansja przedsiębiorstw z sektora O&O do mniejszych miast regionalnych dopiero się rozpoczyna. Korzystają na tym takie miasta, jak: Bukareszt, Wrocław i Łódź. Co istotne, potencjał regionu Europy Środkowo-Wschodniej wciąż pozostaje niewykorzystany. Analiza przygotowana przez Colliers pokazuje, że tylko 30 proc. ze stu największych światowych firm outsourcingowych wybrało Europę Środkowo-Wschodnią. To oznacza, że wciąż istnieje duży potencjał do rozwoju sektora w tej części Europy.

Branże, które napędzają sektor O&O to głównie IT i telekomunikacja oraz profesjonalne usługi biznesowe. Widać także oznaki wzrostu zapotrzebowania na usługi outsourcingowe w branży handlu detalicznego i logistyki, co zdaniem specjalistów z Colliers jest związane bezpośrednio z rozwojem handlu elektronicznego.

Przed dynamicznie rozwijającym się sektorem O&O stoi jednak kilka wyzwań. Po pierwsze, chodzi o tzw. "anti-offshoring" - polityczne nastroje mogą prowadzić do działań przeciwko wzrostowi tego biznesu. Po drugie, bardziej istotna może się okazać automatyzacja procesów obsługiwanych przez sektor O&O. Część firm z tej branży twierdzi, że procesy BPO zostaną całkowicie zautomatyzowane w najbliższych pięciu latach. Skoro więc już dziś około 20 proc. powierzchni biurowej w Europie Środkowo-Wschodniej zajmowane jest przez firmy z sektora O&O to zautomatyzowanie procesów wykonywanych przez te przedsiębiorstwa będzie miało duży wpływ na popyt na powierzchnię biurową. Z drugiej strony postępująca automatyzacja spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na tzw. centra danych.

 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA