PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rozwój uzależniony od inwestycji - wywiad z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 lis 2012 22:51

Rozwój uzależniony od inwestycji - wywiad z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem

Deweloperzy budujący obiekty komercyjne już od kilkunastu lat zmieniają oblicza polskich miast, przywracają do życia ich zdegradowane obszary oraz tworzą tysiące miejsc pracy. O wpływie tej branży na rozwój Wrocławia rozmawiamy prezydentem Rafałem Dutkiewiczem.

REKLAMA

Jak ocenia Pan wkład deweloperów działających na rynku nieruchomości komercyjnych w proces rozwoju miasta?

Dzięki olbrzymiej liczbie takich inwestycji Wrocław zmienił swoje oblicze. Zwiększył się zasób oferowanej w mieście powierzchni biurowej wysokiej klasy, w dobrych lokalizacjach np. przy pl. Grunwaldzkim czy pl. Bema, nie wspominając o części biurowej wieżowca Skytower. To pozwala nam przyciągać duże firmy, które pod tym kątem mają wysokie wymagania. Wzdłuż ul. Strzegomskiej, od pl. Strzegomskiego do Gądowianki oraz w rejonie Wrocławskiego Parku Technologicznego, w znacznej mierze na terenach poprzemysłowych, powstaje strefa biznesu.

Ważnym czynnikiem kształtowania struktury miasta jest także handel detaliczny. Najważniejsze punkty zainteresowania w mieście, w tym galerie handlowe rozmieszczone w bliskich odległościach od siebie, generują ruch pieszych. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. pomiędzy Rynkiem a Galerią Dominikańską wzdłuż ul. Oławskiej. Takie miejsca przyciągają różnego rodzaju obiekty komercyjne: restauracje, specjalistyczne sklepy, obiekty usługowe. Przebudowa ulic, którymi podążają przechodnie, to kreacja żywych przestrzeni publicznych tak ważnych dla współczesnego życia miast. Usytuowanie dużych kompleksów handlowych w poszczególnych dzielnicach pozwoliło na zmniejszenie czasu dotarcia do nich przez klientów i tym samym, zmniejszenie obciążenia systemu ulicznego.

W którym segmencie rynku nieruchomości dzieje się najwięcej?

Wrocław jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym w bardzo szybkim tempie rozwija się rynek powierzchni biurowych. W ostatnich kilku latach powstało sporo nieruchomości właśnie w tej branży. Wrocławski sektor biurowy rośnie tak dynamicznie m.in. dzięki dobrej infrastrukturze i pozytywnym doświadczeniom inwestorów. To stymuluje również inne branże. Inwestorzy wierzą, że budując biurowce, znajdą rynek zbytu i że przyjdą Ci, którzy zechcą je wynająć.

Takich projektów we Wrocławiu jest sporo. Nie sposób wymienić wszystkich, ale te najbardziej spektakularne to choćby biurowiec budowany przy ul. Strzegomskiej, Swobodnej czy Dąbrowskiego.

Mamy nadzieję, że już niebawem zaczną powstawać kolejne, które obecnie są na etapie decyzji administracyjnych, jak np. budynek biurowo-usługowy przy pl. Konstytucji, biurowiec przy pl. Dominikańskim czy budynek biurowo-usługowy w pobliżu odremontowanego dworca PKP. Liczymy także na to, że niedługo takie miejsce jak Wzgórze Mikołajskie zamieni się w centrum biurowe.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA