PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruszył nabór firm do parku naukowo-technologicznego w Białymstoku

  • Autor: PAP
  • 01 mar 2012 11:50

W czwartek ruszył nabór młodych firm, które będą chciały skorzystać z preferencyjnych warunków i ulokować swoją działalność w powstającym Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. To pierwszy nabór do tego Parku.

REKLAMA

Park naukowo-technologiczny jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku. Trwa budowa obiektów Parku.

Rozpoczęty nabór dotyczy firm, które będą się lokować w Inkubatorze Technologicznym i Administracji na terenie Parku. Jak informowała wcześniej dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T) dr Jolanta Koszelew, w inkubatorze jest miejsce dla firm młodych, które działają na rynku nie dłużej niż 3 lata oraz dla firm, które dopiero zaczynają działalność lub to planują.

Na miejsce w inkubatorze mogą liczyć zwłaszcza te firmy, które wykażą się dużą innowacyjnością i potencjałem komercyjnym oraz współpracą ze środowiskiem akademickim. Inkubator ma im pomóc w rozwoju poprzez możliwość korzystania z infrastruktury, preferencyjnych czynszów za wynajem powierzchni biurowych oraz specjalistyczne doradztwo.

Preferowane branże to: biotechnologia i farmakologia, elektronika i elektrotechnika, informatyka, nanotechnologia i technologie materiałowe oraz e-biznes.

Zainteresowane działalnością w inkubatorze firmy będą musiały złożyć formularz aplikacyjny, przedstawić dokumentację firmy, m.in. potwierdzającą, że nie zalegają z podatkami czy należnościami w ZUS. Będą też prezentować swój pomysł na biznes. Powstanie lista rankingowa firm, a ostateczne decyzje o przyjęciu firmy do Parku będzie podejmowała rada programowa tej instytucji.

Firmy będą zawierać umowy najmu na pomieszczenia w parku na preferencyjnych warunkach na 3 lata. W pierwszym roku działalności firma otrzyma 80 proc. ulgi w czynszu, w drugim roku 55 proc., a w trzecim 30 proc. Stawka bazowa czynszu to 35 zł netto za metr kwadratowy.

W inkubatorze będzie dostępnych 61 powierzchni biurowych do wynajęcia na preferencyjnych warunkach. Powierzchnie te będą miały od 19 do 64 metrów kwadratowych. Zainteresowani założeniem działalności gospodarczej, którzy będą chcieli ulokować się w BPN-T i którzy wystartują w pierwszym naborze mogą liczyć na symboliczny czynsz - 1 zł - przez 3 miesiące.

Wnioski w rozpoczętym naborze firmy mogą składać do 31 sierpnia. Już wcześniej dyrektor Koszelew informowała, że od wyników pierwszego naboru będzie zależało czy będą kolejne.

Pierwsze firmy mają się wprowadzić do Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego na początku 2013 r. Od maja 2011 r. trwa budowa dwóch budynków Parku: Inkubatora Technologicznego i Administracji oraz Centrum Technologicznego. W obu ma być do wynajęcia około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Przygotowywane są też 23 hektary terenów dla inwestorów.

Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł stanowi dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Dotychczas park naukowo-technologiczny w Białymstoku podpisał ponad 20 listów intencyjnych o współpracy. Najwięcej z branży informatycznej i grafiki komputerowej, ale też z zakresu doradztwa około biznesowego, branży medycznej. budowlanej, mechaniki, a także z uczelniami.

Na wrzesień planowane jest rozpoczęcie naboru dużych firm do Centrum Technologicznego, gdzie będą m.in. miały do dyspozycji hale produkcyjne i prototypownie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA