PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek biurowy nie zwalnia tempa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 sie 2015 08:16

Rynek biurowy nie zwalnia tempa Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank

Szybko rosnąca podaż nowej powierzchni biurowej łączy się z dużym popytem ze strony najemców. - Rynek nie zwalnia tempa - tłumaczy Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.

REKLAMA

- W I połowie 2015 roku rynek biurowy w Polsce nie zwalniał tempa. Szybko rosnącej podaży towarzyszył ożywiony popyt zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Tylko w ciągu sześciu miesięcy warszawskie zasoby nowej powierzchni wzrosły o niemal 145 000 mkw., a w największych ośrodkach regionalnych ukończono realizację około 155 000 mkw. powierzchni biurowej - powiedziała Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.

- Jest to odpowiedź na obserwowane na rynku rosnące zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową - dodaje.

W Warszawie wolumen transakcji najmu w I połowie 2015 roku był o 50 proc. wyższy niż przed rokiem, natomiast w regionach popyt odnotowany w ciągu dwóch pierwszych kwartałów stanowił ponad połowę wyniku z rekordowego 2014 roku.

- Warto jednak podkreślić, że w Warszawie przeważająca część transakcji najmu to relokacje najemców i renegocjacje umów. W rezultacie absorpcja netto nie nadąża za rosnącą w szybkim tempie podażą. Skutkiem czego w stolicy odnotowujemy coraz większą dostępność powierzchni biurowej (zwłaszcza w starszych budynkach) oraz presję zniżkową na stawki czynszu - zaznacza.

W miastach regionalnych z kolei absorpcja netto jest zbliżona do wolumenu nowej podaży. W konsekwencji, mimo wysokiej dynamiki po stronie podaży, w II kwartale 2015 roku współczynnik pustostanów spadł na większości rynków, a stawki czynszów utrzymywały się na stabilnym poziomie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Papi 2015-08-19 12:53:13
    Według Walter Herz opyt na biura z najwyższej półki zawsze będzie:
    manager24.pl/w-warszawie-przybywa-biur-z-najwyzszej-polki/

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA