PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek biurowy nie zwalnia tempa, ale liczy się nie tylko skala

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 sty 2017 07:32

Rynek biurowy nie zwalnia tempa, ale liczy się nie tylko skala Tomasz Marsz

- Rok 2016 był ciekawy dla sektora biurowego w Warszawie i na rynkach regionalnych, a 2017 zapowiada się równie ciekawie - zapowiada w komentarzu Tomasz Marsz, Associate Partner w Sharman Church.

REKLAMA

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły próg 5 milionów metrów kwadratowych, a ostatni milion został dostarczony na rynek w przeciągu tylko trzech lat. Od 2008 roku wolumen powierzchni niemal się podwoił, co w obliczu kryzysu finansowego musi być uznane za znaczący wynik.

W 2016 roku w Warszawie pojawiła się rekordowa ilość powierzchni. - Oddane do użytku nowe projekty, m. in. takie jak The Warsaw Spire, Q22, Gdański Business Center czy Hala Koszyki, zapewniły poziom nowej podaży na poziomie przekraczającym 450 tys. mkw. Podaż będzie się utrzymywać na wysokim poziomie, nie tylko dzięki aktywności Skanska, White Star, Ghelamco, Golub Gethouse czy Vastint, ale również dzięki HB Reavis z projektem Chmielna czy Skanska z projektem w miejscu obecnego Ilmetu. W budowie obecnie jest około 600 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego większość zostanie dostarczona w 2017 i 2018, a kolejne projekty niewątpliwie będą rozpoczynane. Dowodzi to optymizmu inwestorów w odniesieniu do warszawskiego rynku biurowego - uważa Tomasz Marsz.

Jego zdaniem, starsze budynki (minimum 10 lat) są ostatnio chętnie odświeżane przez inwestorów w celu zminimalizowania różnicy technologicznej i wizerunkowej dzielącej je od najnowszych budynków. Nie dostarczają one nowej powierzchni, ale mogą skutecznie zainteresować najemców poszukujących atrakcyjnych kosztowo rozwiązań. Nie dotyczy to obiektów takich jak Rondo 1 czy Metropolitan, ale to wyjątki potwierdzające regułę.

- Wydaje się, że poziom pustostanów na Służewcu Przemysłowym osiąga swój maksymalny poziom. Najemcy z „Mordoru” oczekujący podobnych poziomów cenowych na Woli przekonali się, że bliskość centrum oraz druga linia metra są wyceniane na co najmniej dodatkowe 2-3 EUR/m2. Z tego też powodu pomimo najwyższego poziomu pustostanów w stolicy pogłoski o śmierci Mokotowa są mocno przesadzone, choć jednak należy odnotować, że obniżające się stawki czynszów w centrum spowodowały duży odpływ najemców ze strefy południowej górnej - mówi Marsz. - Sam Służewiec to jednak ponad 1 milion mkw. powierzchni biurowej, czyli tyle ile razem mają Poznań i Trójmiasto. To płynny rynek dla inwestorów, tym bardziej, że poprawa infrastruktury drogowej, budowa hoteli czy osiedli mieszkaniowych podnosi atrakcyjność dzielnicy, pomimo przejściowych znacznych utrudnień. Niewątpliwie będzie nadal popularny kierunek dla najemców.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA