PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek biurowy stolicy kwitnie. Szczególnie w centrum miasta

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 lip 2016 11:25

Rynek biurowy stolicy kwitnie. Szczególnie w centrum miasta Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL

Po rekordowym roku 2015, warszawski rynek biurowy podtrzymuje dobrą passę. W pierwszej połowie 2016 r. firmy podpisały umowy najmu na łącznie 360 100 mkw. biur. Największą popularnością wśród najemców cieszyły się powierzchnie biurowe w szeroko pojętym centrum miasta, a w następnej kolejności na Mokotowie - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

REKLAMA

Popyt

Z 360 100 mkw. wynajętych w I półroczu, aż 217 800 mkw. przypadło na drugi kwartał. W centrum Warszawy wynajęto od początku roku 122 200 mkw. (jedna trzecia łącznego popytu w Warszawie w tym okresie), a na Mokotowie 80 800 mkw. - Wysoka aktywność najemców świadczy zarówno o umacnianiu się tradycyjnych lokalizacji biznesowych w stolicy, jak i stałym wzroście znaczenia nowych obszarów. Wartym zaznaczenia jest również znaczący popyt zarejestrowany w rejonie Al. Jerozolimskich, Żwirki i Wigury oraz terenów lotniska Chopina (68 500 mkw. w I półroczu) - podkreśla Anna Młyniec.

Największe umowy najmu w I półroczu 2016 zostały zawarte w Warsaw Financial Center (8 300 mkw.), Q22 ( 7 600 mkw.), Atrium 2 (7500 mkw.), NC+ (7 500 mkw.).

Prawie 156 700 mkw. powierzchni wynajętej w I półroczu stanowiły nowe umowy najmu w istniejących biurowcach, kolejne 62 000 mkw. to transakcje typu przednajem. Na ekspansje przypadło 31 600 mkw. popytu, a na renegocjacje 109 800 mkw. Pozytywny trend jeśli chodzi o popyt na biura powinien utrzymywać się zarówno do końca tego roku, jak również w 2017.

Podaż

- W I półroczu 2016 na warszawski rynek trafiło rekordowe 350 100 mkw. biur. To o 26 proc. więcej niż w całym ubiegłym roku. Najważniejszym wydarzeniem było oddanie do użytku dwóch wież biurowych - Warsaw Spire A i Q22. Nigdy wcześniej w historii, w jednym roku na rynek nie trafiły dwa biurowe wieżowce. Warto też zauważyć, że najwięcej powierzchni biurowych w I półroczu ukończono w centrum Warszawy - informuje Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe zrealizowane biurowce w I półroczu to wspomniane Warsaw Spire A (59 100 mkw.) i Q22 (46 400 mkw.) oraz Gdański Business Center D (29 300 mkw.) i Proximo I (28 700 mkw.). Tylko w II kw. do użytku oddano do użytku 237 000 mkw.

W aktywnej budowie w Warszawie pozostaje ok. 545 000 mkw. nowych biur. Rejonem najwyższej aktywności budowlanej są okolice Ronda Daszyńskiego. Do największych realizowanych tam projektów należą: Sienna Towers (Ghelamco), Proximo II (Hines), Generation Park X (Skanska Property Poland), Wronia 31 (Ghelamco) czy Spark C (Skanska Property Poland).

W II półroczu 2016 warszawski rynek biurowy przekroczy granicę 5 mln mkw. podaży.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze

Na koniec I półrocza wskaźnik pustostanów w Warszawie wyniósł 15,4proc. Współczynnik ten powinien pozostać relatywnie stabilny w II półroczu ze względu na mniejszą liczbę projektów planowanych do oddania do użytku niż w pierwszych dwóch kwartałach.

Najwyższe czynsze transakcyjne w centrum wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • mikosz 2016-07-20 16:57:17
    Może i faktycznie kwitnie jednak ja sam odkąd odwiedziłem Campus Google w Koneserze na Pradze uważam że powinniśmy właśnie tak budować w stolicy. Centrum jest już mocno zatłoczone a nie chcemy już nowych mordorów jak na Mokotowie. Praga to idealne miejsce bo jeszcze nie tak zabudowane i tłoczne, mega dobrze skomunikowane za sprawą drugiej linii metra a na dodatek i chyba najważniejszy duuużo tańsze! Takich Koneserów moglibyśmy mieć więcej bo zachodnie firmy wolą klimatyczne budynki nie wielkie napakowane elektroniką drapacze chmur.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA