PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek biurowy w Katowicach rośnie. Co planuje na nim Skanska?

  • wnp.pl
  • 04 paź 2017 09:29

Rynek biurowy w Katowicach rośnie. Co planuje na nim Skanska? Marek Stasieńko, regionalny kierownik ds. wynajmu w Skanska Property Poland (fot. materiały prasowe)

Obecnie koncentrujemy się na zakończeniu komercjalizacji budynku C w Silesia Business Park w Katowicach oraz dokończeniu budowy budynku D, który zostanie ukończony w trzecim kwartale 2018 r. Na razie nie planujemy kolejnych projektów w Katowicach – mówi Marek Stasieńko, regionalny dyrektor ds. wynajmu w Skanska Property Poland.

REKLAMA

- Obecnie koncentrujemy się na dokończeniu komercjalizacji budynku C w Silesia Business Park w Katowicach, mamy jeszcze kilka pięter w trakcie negocjacji. Mamy już pierwsze zapytania ws. budynku D, jego komercjalizacja już się rozpoczęła, zostanie on ukończony w trzecim kwartale 2018 r. – mówi Marek Stasieńko, regionalny dyrektor ds. wynajmu w Skanska Property Poland.

Spółka na razie nie planuje realizacji kolejnych projektów w Katowicach. Skanska posiada działkę przy alei Roździeńskiego w Katowicach, ale jeszcze nie ma wobec niej konkretnych planów.

- To duża działka, na duży projekt, ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do jej przyszłości. W pierwszej kolejności musimy dokończyć projekt Silesia Businnes Park oraz jego komercjalizację i wtedy podejmiemy decyzję co dalej ws. tamtej działki – dodaje Marek Stasieńko.

Spółka nie posiada już innych działek w Katowicach.

Rośnie konkurencja

- Budowany już budynek D będzie miał powierzchnię ok. 11,2 tys. m. kw. powierzchni biurowej, przy popycie, który szacujemy na ok. 40 tys. m kw. rocznie. To jest ponad ¼ tego, co rynek jest w stanie wchłonąć, a nie jesteśmy jedynym deweloperem w Katowicach, więc ten popyt się rozłoży na kilka projektów – wyjaśnia Marek Stasieńko.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2018 r. oddany ma zostać biurowiec KTW I, zlokalizowany przy alei Roździeńskiego 1 w Katowicach - m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie hali Spodek. Powierzchnia budynku to 18,2 tys. m. kw.

- Katowice są na tyle charakterystycznym rynkiem, że trudno tu mówić, że dwa projekty, które zostaną oddane mniej więcej w tym samym czasie, nie konkurują ze sobą, nawet jeżeli są w różnych lokalizacjach. Nie ma tu podrynków jak w Warszawie, gdzie budynek w centrum nie konkuruje z budynkami z innych dzielnic. W Katowicach jest tak, że każdy nowy projekt jest konkurencyjny wobec innego nowego projektu. Najemcy szukają szeroko, analizują różne lokalizacje – zaznacza Marek Stasieńko.

Inwestycje biurowe zależne od transportu publicznego

Podkreśla przy tym, że coraz ważniejszym aspektem staje się transport publiczny, ponieważ miasta nie są już w stanie wchłonąć większej liczby samochodów. To będzie zmierzać w tym kierunku, że lokalizacje dobrze skomunikowane będą zyskiwać na znaczeniu.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA