PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek biurowy w miastach regionalnych: Wrocław goni Kraków

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 14 lis 2017 15:38

Rynek biurowy w miastach regionalnych: Wrocław goni Kraków Agata Holak, starszy konsultant w dziale badań rynku, Knight Frank

Rynek biurowy w miastach regionalnych rozwija się w błyskawicznym tempie - zmieniają się jednak kierunki rozwoju branży poza Warszawą. Niekwestionowany dotąd Kraków ustępuje miejsca Wrocławowi. W stolicy Dolnego Śląska wynajęto w tym roku najwięcej powierzchni biurowej.

REKLAMA

- Od początku roku obserwujemy w stolicy Dolnego Śląska bardzo wysoką aktywność najemców. W okresie od stycznia do września 2017 roku w podpisano tam umowy najmu na około 132 tys. mkw. To najwyższy wynik wśród wszystkich rynków regionalnych i jednocześnie historyczny rekord, przewyższający nawet najwyższy jak dotąd roczny popyt odnotowany w 2016 roku (124, 5 tys. mkw). Wolumen transakcji zawartych we Wrocławiu w okresie od stycznia do września był też o blisko 70 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wśród największych podpisanych umów znalazły się: 15 tys. mkw. wynajęte przez Credit Agricole w Business Garden 2, przedłużenie umowy Credit Suisse na 14 tys. mkw. w Grunwaldzki Center, nowa umowa na 13 tys.  mkw. zawarta przez Capgemini w Business Garden 1 oraz 10,5 tys. mkw. wynajęte przez EY w Sagittarius Business House - wylicza Agata Holak, starszy konsultant w dziale badań rynku, Knight Frank.

Wysoka aktywność najemców ma przełożenie na nowe inwestycje. Co prawda od początku roku w mieście oddano do użytku zaledwie 27, 5 tys mkw. nowej powierzchni, ale w IV kwartale spodziewane jest ukończenie dodatkowych 46 tys. mkw. Dodatkowo tylko w trzecim kwartale 2017 roku rozpoczęto realizację pięciu projektów o łącznej powierzchni 108 tys. mkw. (z czego większość, 79 tys. mkw. obejmuje drugi etap Business Garden Wrocław realizowany przez Vastint Poland). W rezultacie, na koniec września 2017 roku na etapie budowy pozostawało blisko 309 tys. mkw. powierzchni biurowej w 21 projektach a Wrocław został liderem wśród rynków regionalnych pod względem wolumenu powierzchni biurowej w budowie. W centrum i jego najbliższej okolicy powstaje obecnie siedem projektów o łącznej powierzchni ok. 108 tys. mkw. a blisko 157 tys. mkw. jest realizowane w Zachodnim Obszarze Biznesu. W przyszłym roku spodziewane jest ukończenie ponad 150.000 mkw. nowych biur, a 112 tys. mkw. w już powstających inwestycjach ma planowaną datę ukończenia w 2019 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • analityk 2017-11-15 08:35:41
    W I kw 2017 Czechy wyprzedziły Polskę w inwestycjach zagranicznych i stają się liderem!!!
    Po III kw Polska wraca na swoją pozycję i jest bezwzględnym liderem- zawsze trafi się kwartał gdzie konkurencja nas wyprzedzi, ale liczy sie podsumowanie roczne. Tak właśnie zadziałał PR Wrocławia zaklinając rzeczywistość - tzw. "kreatywny PR". Osoby będące w temacie nie nabiorą się:-)
  • mati 2017-11-14 16:27:11
    Znowu płatny PR Wrocławia się odzywa, ale rzeczywistości nie zmieni. Faktem jest to, że Kraków ma już 1,1 mln m2 biur plus 400 000 m2 w budowie co daje za około dwa lata wynik 1,5 mln m2!!! Wrocław za dwa lata może dobije do 1 mln m2 czyli połowę tego co ma Kraków... Co tu więcej komentować.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUDPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA