PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek biurowy w Warszawie kwitnie, ale nie popadajmy w przesadny optymizm

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 paź 2013 10:10

Rynek biurowy w Warszawie kwitnie, ale nie popadajmy w przesadny optymizm

Na warszawskim rynku biurowym obok wyjątkowej aktywności deweloperów, obserwujemy jednocześnie ożywioną aktywność najemców, co przekłada się na nienotowany dotychczas wolumen transakcji najmu. Jednak z drugiej strony, nie powinniśmy popadać w przesadny optymizm (...) - mówi Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań w Knight Frank.

REKLAMA

III kwartał 2013 roku był kontynuacją dynamicznego okresu na warszawskim rynku biurowym, odnotowano bowiem wzrost podaży oraz popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. W analizowanym okresie oddano do użytku 6 projektów biurowych, które zwiększyły stołeczne zasoby o 97,2 tys. mkw. Nowa podaż była większa o 32 proc. w porównaniu z I kwartałem i o 28 proc. wobec II kwartału tego roku. Na koniec września warszawski rynek biurowy dysponował 3,39 mln mkw. nowoczesnej powierzchni na wynajem oraz 676 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej na potrzeby własne właścicieli, co łącznie stanowi 4,07 mln. mkw. Ponadto, na etapie budowy jest aktualnie 600,2 tys. mkw. powierzchni biurowej. Około 10 proc. tej wartości powinno zostać ukończone do końca 2013 roku.

- Aktualnie na warszawskim rynku biurowym obok wyjątkowej aktywności deweloperów, obserwujemy jednocześnie ożywioną aktywność najemców, co przekłada się na nienotowany dotychczas wolumen transakcji najmu. Jednak z drugiej strony, nie powinniśmy popadać w przesadny optymizm, bowiem ilość wynajmowanej powierzchni w ramach zawieranych ostatnio umów to jedno, a ilość powierzchni jaką faktycznie „wchłania" rynek to zupełnie inna kwestia - uważa Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań w Knight Frank.

Jej zdaniem przy analizowaniu popytu na powierzchnię biurową, warto zwrócić uwagę na pomijany dość często wskaźnik absorpcji netto, który obrazuje ilość powierzchni jaka faktycznie została wchłonięta przez rynek. W ramach transakcji zawartych w III kwartale 2013 roku wynajęte zostało 184 tys. mkw., mimo to zasoby dostępnej powierzchni biurowej (po uwzględnieniu nowej podaży oddanej do użytku w III kwartale 2013) zmniejszyły się w tym okresie jedynie o 66 tys. mkw. Ponieważ umowy typu pre-let obejmowały wyłącznie 69 tys. mkw. powierzchni, dysproporcja ta wskazuje, iż znacząca część zawieranych umów to efekt zmiany lokalizacji, która pociąga za sobą zwalnianie poprzednio zajmowanych powierzchni, a nie wprost zapotrzebowania na powierzchnię biurową.

- Dodatkowo, kiedy zestawimy wskaźnik absorpcji netto z ilością powierzchni oddaną do użytku w III kwartale 2013 roku (ponad 97 tys. mkw.), wyraźnie widać, iż wolna powierzchnia biurowa nie znika z rynku w tak szybkim tempie jak jej przybywa. W rezultacie, mimo dużego zainteresowania powierzchnią biurową zwiększyły się pustostany i w ciągu najbliższych kilku miesięcy można oczekiwać dalszego wzrostu wskaźnika powierzchni niewynajętej - podsumowuje Elżbieta Czerpak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA