PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek czeka na decyzję Brytyjczyków

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lut 2016 11:08

Rynek czeka na decyzję Brytyjczyków Fot. Fotolia

Potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej już dziś odbija się na kondycji rynków nieruchomościowych. Firmy wstrzymują się m.in. z finalizacją transakcji akwizycyjnych oraz podpisywaniem nowych umów najmu.

REKLAMA

Już niecałe 4 miesiące zostały do czerwcowego referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o swojej przyszłości w Unii. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy pozostania we wspólnocie zaczęli agitację.

Wynikiem są między innymi liczne prognozy dotyczące dalszego rozwoju Wielkiej Brytanii po rozwodzie z Unią. Jedni mówią o bardzo dużym przyspieszeniu PKB (nawet o 10 proc. wg. Tima Congtona – zwolennika Brexitu) inni o gwałtownym hamowaniu i recesji (1-2 proc. wg. Credit Suisse). Nie wykluczone więc, że najbardziej trafne okażą się przewidywania bardziej zachowawcze, które mówią że w wyniku Brexitu w 2030 roku PKB Wielkiej Brytanii może się różnić co najwyżej o 1-2 proc.

Niepewność jest jednak czynnikiem, który wyraźnie wpływa już dziś na brytyjski rynek nieruchomości. Analitycy Strutt & Parker już widzą mniejszą skłonność firm do podpisywania długoletnich umów najmu biur. Zahamowanie transakcji widoczne jest także na rynku mieszkaniowym. Efekty są więc analogiczne do tych, które obserwowaliśmy przy okazji Szkockiego referendum dotyczącego wydzielenia się z Wielkiej Brytanii. Wtedy liczba zawieranych transakcji wyraźnie zmalała w okresie kampanii przedreferendalnej, aby potem wystrzelić, gdy okazało się, że Szkotom jest jednak dobrze w granicach królestwa.

Wielka Brytania po wyjściu z Unii nie będzie już aż tak atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Ich mniejsze zainteresowanie zakupami powinno odbić się na płynności tego segmentu nie mówiąc o cenach.

Wielka Brytania poza Unią może przyjmować mniej emigrantów, a sam Londyn także stracić na znaczeniu jako centrum finansowe. To powinno oznaczać mniejszy popyt na zakup i najem nieruchomości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA