PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek czeka walka o przetrwanie, klientów i obniżka czynszów

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 maj 2015 09:49

Rynek czeka walka o przetrwanie, klientów i obniżka czynszów Konrad Dziewoński, prezes zarządu Grupy Buma

Kraków to dobre miejsce dla deweloperów biurowych, dlatego wciąż brakuje nam czasu, by wyjść z inwestycjami poza to miasto. Ponadto sytuacja rynkowa zmieniła się i takie lokalizacje jak Warszawa czy Wrocław nie są już tak atrakcyjne, jak jeszcze kilka lat temu - mówi Konrad Dziewoński, prezes Grupy Buma.

REKLAMA

1,5 roku temu zapowiadali Państwo wyjście z inwestycjami biurowymi poza Kraków. Na jakim etapie jest realizacja tych zamierzeń?

 Zdecydowaliśmy się na razie zostać na rodzimym rynku, gdzie udało się nam zbudować wysoką rozpoznawalność. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe jest wciąż wysokie, a poziom pustostanów najniższy w kraju.

Chcę jednak podkreślić, że plany podbicia Polski i ekspansji poza Krakowem są wciąż aktualne.

Jak ocenia Pan sytuację na rynku biurowym w miastach regionalnych?

Oceniając atrakcyjność poszczególnych rynków, bierzemy pod uwagę nie tylko popyt na nowe powierzchnie, ale też możliwości szybkiego wyjścia z inwestycji. Pod tym względem najbardziej interesujące destynacje to Wrocław i Trójmiasto. Innym przykładem są Katowice, które mają aktualnie potencjał do realizacji nowych projektów biurowych, ale niekoniecznie do ich szybkiej sprzedaży. Wiemy natomiast, że wraca zainteresowanie inwestorów Poznaniem.

Biorąc pod lupę Wrocław, rynek biurowy rozwija się tu w takim tempie, że wkrótce pewnie dogoni Kraków pod względem ilości powierzchni. Mamy tu jednak do czynienia z mniejszym potencjałem ludzkim oraz mniej zróżnicowanym niż w przypadku Krakowa popytem. Kraków z 25 uczelniami wyższymi, ofertą kulturalną i atrakcyjnością życia (szczególnie dla młodych obcokrajowców) jest niewątpliwie najjaśniejszym punktem na polskiej mapie biur.

Tak jak wspomniałem, wysoko również oceniam Trójmiasto – wiele się tu dzieje i wszystko wskazuje na to, że rynek ten dopiero się „rozpędza”.

Dużym znakiem zapytania jest z kolei Łódź – miasto swoją wielkością jest zaliczane do największych rynków regionalnych, ale nie przekłada się to na zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Konkurencją dla ośrodka wciąż pozostaje stolica, która „wysysa” mieszkańców do tego stopnia, że w okresie ostatnich 25 lat miasto skurczyło się o ponad 100 tys. osób. W ub.r. analizowaliśmy jedną nieruchomość w tym mieście, ale zrezygnowaliśmy z przedsięwzięcia.

Wiele dzieje się także na tzw. rynkach drugorzędnych, jak Opole, Rzeszów czy Lublin, natomiast Grupa BUMA zawsze rozpatruje inwestycje pod kątem wyjścia z projektu a w przypadku tego typu miast jeszcze długo nie będzie znaczących inwestorów międzynarodowych zainteresowanych zakupem nowych obiektów.

  • tysiacletni 2015-06-15 09:15:01
    Faktycznie można przyznać rację, że Kraków i Katowice to zupełnie inny profil. Tylko nie jestem pewien, czy te położone najbliżej siebie aglomeracje w Polsce w ogóle korzystają z tej bliskości.

    Dużym problemem jest słynna tajna umowa z operatorem autostrady A4 Katowice-Kraków, że Państwo Polskie nie będzie rozwijać innych dróg, czy też połączenia kolejowego, żeby nie tworzyć konkurencji operatorowi autostrady (RMF to badał i można wyszukać w sieci).

    No ale to oczywiście inny temat. Fajnie, że jest lokalny silny gracz, taki jak BUMA.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA