PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek finansowy z Londynu może przenieść się do Warszawy

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 12 gru 2017 14:58

Rynek finansowy z Londynu może przenieść się do Warszawy Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Londyn stanie się mniej atrakcyjny dla centrów usług finansowych i bankowych firm, które chciałyby prowadzić działalność na terenie Unii. Rynek finansowy przeniesie się częściowo poza Wielką Brytanię. Na pewno zyskają Frankfurt czy Paryż, ale wraz z nimi także Warszawa. O możliwym wpływie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na rynek w Polsce opowiada dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

REKLAMA

Sytuacja na rynku finansowym w Wielkiej Brytanii w przeddzień Brexitu

Aktualnie w sektorze finansowym w Wielkiej Brytanii pracuje ok. 1,3 mln osób, w tym ponad 200 tys. obcokrajowców. Sektor generuje lwią część brytyjskiego PKB, a rynek należy do najbardziej rozwiniętych na świecie i jest drugim (po USA) pod względem obrotów.

Jest też bardzo drogi dla samych instytucji finansowych – wysokie są koszty zatrudnienia i wynajęcia powierzchni biurowej, które w sumie mogą stanowić 90 proc. całości wydatków. Ogromne koszty nie są równoważone stosownie lepszą infrastrukturą, która w innych miastach europejskich jest na zbliżonym poziomie.

Największym problemem rynku jest jednak sam Brexit – giganci rynku finansowego zdają sobie sprawę, że korzystniej dla nich będzie przenieść się w granice Unii, a ich plany relokacji powodują spadek zaufania do funta i w efekcie jego wartości wobec euro.

Do symptomów osłabienia brytyjskiego rynku usług finansowych należą: spadek dynamiki wzrostu czynszów nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych, zastój inwestycyjny w branży i zatrzymanie napływu pracowników.

Dokąd przenoszą się najemcy biurowi z Londynu?

O pozyskanie największych i najbardziej renomowanych firm z sektora finansowego, konkurują zwłaszcza miasta o doskonałej infrastrukturze, które już dziś są silnymi ośrodkami bankowo-finansowymi: Paryż, Frankfurt i Amsterdam. Frankfurt został wybrany na lokalizację centrum finansowego Morgan Stanley, w którym powstanie około 200 nowych miejsc pracy. Inne banki i instytucje również ulokują we Frankfurcie jedynie najbardziej prestiżowe działy.

Obsługa transakcji średniego szczebla zostanie natomiast ulokowana tam, gdzie koszty są niższe. JP Morgan zakupił na przykład budynek dla 1000 pracowników w Dublinie i planuje zatrudnić kolejne 2500 osób w Polsce. To już znaczne zmiany i należy się spodziewać kolejnych.

Czy Polska jest przygotowana, by wykorzystać szansę?

Od lat 90. Polska szybko zmieniała się z postsocjalistycznego rynku w nowoczesną gospodarkę. Aktualnie jest rynkiem bardzo atrakcyjnym dla sektora finansowego. Kluczowa jest w tym przypadku możliwość zatrudnienia kompetentnych i wykształconych pracowników przy stawkach znacznie niższych niż w Wielkiej Brytanii. Wynagrodzenia w sektorze usług finansowych są u nas 3-krotnie niższe i choć będą szybko rosnąć, wraz ze wzrostem zapotrzebowania, w ciągu najbliższych 5 lat na pewno nie osiągną brytyjskiego poziomu.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA