PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Europejski rynek nieruchomości balansuje na linie

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 mar 2016 17:21

Europejski rynek nieruchomości balansuje na linie   Damian Harrington, dyrektor Colliers International ds. badań w regionie EMEA

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Europie spaceruje po linie osiągając wartości szczytowe pod względem cenowym, jednak bez wyraźniej tendencji rosnącej czy spadkowej - wynika z najnowszego raportu opublikowanym przez Colliers International.

REKLAMA

Mimo przeciwności natury politycznej, gospodarczej i finansowej, stabilne podstawy rynkowe, chęć inwestowania w aktywa alternatywne oraz skłonność do podejmowania większego ryzyka pod koniec roku uzasadniają dobre perspektywy inwestycyjne rynku nieruchomości - wynika z raportu „A View from the Top” Colliers International.

– Od połowy 2013 roku branża nieruchomości przeżywa okres dobrej koniunktury, jednak niestabilna sytuacja polityczna, gospodarcza i finansowa, która zaistniała w ciągu ostatniego półrocza od kryzysu giełdowego w Chinach, wzbudziła niepokój wśród inwestorów. Wydaje się, że w tym rynku nadal tkwi potencjał wzrostu. Czynniki, które dotychczas wpływały na rekordową sprzedaż i ceny w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim, w dużej mierze nie zmieniły się i sprawią, że także w tym roku i w latach kolejnych nieruchomości będą cieszyły się zainteresowaniem zagranicznych inwestorów – powiedział Walter Boettcher, główny ekonomista Colliers International.

Co nie zmieniło się na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Z raportu Colliers wynika, że chociaż w Wielkiej Brytanii rok 2015 był najprawdopodobniej okresem szczytowym pod względem liczby transakcji, w Europie nie odnotowano do tej pory znaczącego spadku sprzedaży. Nie zmieniły się prognozy przewidujące niskie stopy procentowe, sama wielkość kapitału napływającego na rynek nieruchomości, wysoka presja demograficzna i intensywność poszukiwań dochodowych inwestycji przez zagranicznych inwestorów, dzięki czemu nieruchomości pozostaną korzystną inwestycją.

- Mimo że w Stanach Zjednoczonych podniesiono stopy procentowe, wartość stopy bazowej w ciągu najbliższych pięciu lat ma nie przekroczyć połowy wielkości z 2007 roku, poprzedniego okresu zwyżki cen nieruchomości. Wpłynie to pozytywnie na wielkość kapitału na rynku i ułatwi inwestorom korzystanie z tanich kredytów. Obserwujemy ten trend na całym świecie – powiedział Richard Divall, dyrektor Colliers International ds. rynków kapitałowych.

Wielkość globalnego kapitału na rynku nieruchomości pozostaje znacząca. Inwestorzy instytucjonalni stopniowo zwiększyli udział nieruchomości w swoich portfelach z 8,9 proc. w 2013 do 9,6 proc. w 2015 roku, a według szacunków do końca 2016 roku ma on wynieść ok. 10 proc. Tylko jednoprocentowy wzrost udziału nieruchomości w portfelach inwestycyjnych oznacza zastrzyk kapitału w wysokości 360 mld dolarów.

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA