PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek inwestycyjny raczej nie powtórzy wyniku z 2013 roku

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 paź 2014 08:49

III kwartał na rynku inwestycyjnym jako dobry, jednak słabszy niż się tego spodziewano. - W tym okresie zawarto transakcje o wartości blisko 0,5 mld euro, czyli o 40 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do tej pory w całym roku 2014 wartość transakcji wyniosła ok. 1,8 mld euro i jest niższa o ok. 10 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Za spadek odpowiedzialny jest głównie sektor handlowy - mówi Łukasz Lorencki z Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Łukasz Lorencki, starszy konsultant w Grupie Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield prognozuje wzrost transakcji inwestycyjnych na rynku biurowym w regionach. Zaznacza jednak, że podaż na tym rynku jest ograniczona. Jeśli w jednym roku sprzedanych zostanie wiele projektów, to w kolejnym nie będzie co sprzedawać, dlatego o boomie należy mówić bardzo ostrożnie. 

W ubiegłym roku udział rynków regionalnych w łącznej wartości transakcji zawartych na rynku biurowym wyniósł ok. 20 proc. W 2014 r osiągnął już prawie 25 proc. Odpowiedzialna jest za to sytuacja na rynkach najmu - tłumaczy Łukasz Lorencki.

O ile w Warszawie obserwujemy szybki wzrost poziomu pustostanów, o tyle rynki najmu w regionach są stabilne, co przyciąga inwestorów. W ubiegłym roku mieliśmy ok. 7 transakcji w miastach regionalnych, w tym roku udało się już sprzedać 12 budynków biurowych - mówi w rozmowie z portalem Propertynews.pl. Łukasz Lorencki. 

Rynki biurowe i magazynowe cieszą się nieznacznym wzrostem w porównaniu z ubiegłym rokiem. Szczególnie rynek magazynowy przeżywa istotny boom, notując klika transakcji po ok. 100 mln euro.

Według eksperta Cushman &Wakefield, przyszły kwartał będzie bardzo dobry. - Czwarty kwartał, ze względu na sezonowość rynku, zawsze charakteryzuje się wysoką aktywnością inwestycyjną. Wydaje się jednak, że nie będzie aż tak dobry, aby w całym roku udało się powtórzyć wolumen w wysokości 3 mld 100 mln zł, uzyskany w roku ubiegłym.

Ekspert przewiduje w przyszłym roku odblokowanie się inwestycji w sektorze handlowym. Przygotowywanych jest bowiem szereg dużych projektów na sprzedaż. W 2015 r. sfinalizują się też prowadzone obecnie rozmowy dotyczące sprzedaży niektórych dużych obiektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA