PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek nieruchomości komercyjnych jest obiecujący dla deweloperów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sty 2012 10:20

Rynek nieruchomości komercyjnych jest obiecujący dla deweloperów

Z perspektywy rynku nieruchomości komercyjnych trudno na razie mówić o widocznych, fizycznych efektach niestabilnej sytuacji w strefie euro. Główne obawy branży dotyczą możliwości uzyskiwania finansowania projektów. W 2011 roku, pomimo znacznego zaostrzenia polityki, banki były nadal skłonne wspierać projekty deweloperów o ustalonej i stabilnej pozycji. Jak ta sytuacja będzie wyglądać w 2012 roku trudno w tym momencie przewidzieć - uważa Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

REKLAMA

Jeroen van der Toolen twierdzi, że kondycja samego rynku w Polsce jest optymistyczna, jednak wiele zależy od tego, co wydarzy się w strefie euro, jak zareagują deweloperzy pochodzący z tych krajów, najemcy oraz banki.

- Sytuacja gospodarcza w częściach krajów Europy ma dwojaki wpływ na sytuację rynku nieruchomości w Polsce. Z jednej strony wpływa na kondycję i aktywność deweloperów z tych krajów, z drugiej determinuje decyzje o wynajmie powierzchni biurowych przez firmy, których ośrodki decyzyjne ulokowane są w tych krajach - podkreśla.

Jak dodaje, zmiany makroekonomiczne mają wpływ na politykę banków w kwestii udzielania finansowania dla projektów deweloperskich. - Warto jednak również zaznaczyć, że wahania na rynkach międzynarodowych mogą mieć pozytywne efekty dla Polski, która nadal jest postrzegana jako stabilny rynek, na którym lokowanie kapitału jest bezpieczne - podkreśla Jeroen van der Toolen. 

Dyrektor Ghelamco uważa, że sytuacja rynkowa wykazuje tendencje do wzrostu przewagi popytu nad podażą, co jest wynikiem niewielkiej liczby budowanych i oddawanych inwestycji komercyjnych. Z tego punktu widzenia rynek jest obiecujący dla deweloperów. - Nie można jednak zakładać, że jest to wystarczający sygnał świadczący o stabilności rynku, to z jaką rzeczywistością będziemy mieć do czynienia w kolejnych latach będzie w znacznej mierze rezultatem działań podjętych w celu ustabilizowania sytuacji w krajach strefy euro - podsumowuje.

Jak mówi, krótkotrwałe fluktuacje na rynku nie mają wpływu na realizację planów Ghelamco i terminy oddawania projektów, np. kompleksu Warsaw Spire, który będzie oddany w 2014 roku.

Jak informowaliśmy, obecnie firma ma w budowie 200 000 mkw. biur, w takich projektach jak m.in.: Warsaw Spire, Senator czy Synergy Business Park.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA