PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek nieruchomości komercyjnych w 2015 r. Boom na biura i magazyny

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 lut 2016 12:16

Rynek nieruchomości komercyjnych w 2015 r. Boom na biura i magazyny fot. Fotolia

Rekordowy popyt na rynku najmu powierzchni magazynowych i biurowych, wolumen transakcji inwestycyjnych powyżej 4 mld EUR i nowa podaż powierzchni handlowych zbliżona do rekordu z 2013 r. to główne wnioski raportu Colliers International podsumowującego wszystkie sektory rynku nieruchomości komercyjnych w 2015 r.

REKLAMA

Miniony rok był dla polskiej gospodarki okresem stabilnego i umiarkowanego rozwoju. Tak jak zakładano, wzrost PKB w całym 2015 r. wyniósł ok. 3,5 proc. Był to dobry okres również dla rynku nieruchomości komercyjnych. Łączna wartość transakcji na rynku inwestycyjnym wyniosła 4.1 mld euro i był to najlepszy wynik po 2006 roku. Rynek biurowy okazał się rekordowy pod względem ilości wynajętej powierzchni, podobnie zresztą jak rynek magazynowy. Z kolei rynek handlowy mógł poszczycić się ilością nowej podaży, porównywalną do rekordowego wyniku z 2013 r. Firma doradcza Colliers International opublikowała raport Market Insights podsumowujący rok 2015 na rynku nieruchomości komercyjnych.

Rynek inwestycyjny

Łączna wartość transakcji na rynku inwestycyjnym w 2015 r. wyniosła 4,1 mld euro, w ramach blisko 70 zawartych umów. Osiągnięty wolumen transakcji był najlepszym wynikiem po 2006 r. Dla porównania, wartość transakcji zamkniętych w 2014 roku wyniosła 3,18 mld euro.

Popyt w minionym roku był równie mocno widoczny we wszystkich klasach aktywów. Dodatkowo zanotowano znaczne zainteresowanie transakcjami korporacyjnymi. Wyceny najlepszych nieruchomości, zwłaszcza w segmencie biur i centrów logistycznych, nadal w największym stopniu zależą od średniej pozostałej długości umów najmu. Zauważalna jest jednak zwiększona płynność sektora nieruchomości core+ oraz value-add.

Polska pozostaje wiodącym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej o ugruntowanej pozycji z rosnącą płynnością i zwiększoną liczbą inwestorów, którzy z sukcesem przeszli przez pełen cykl inwestycyjny.

Rynek gruntów inwestycyjnych

W minionym roku odnotowano wysoki popyt na grunty inwestycyjne. Duży wpływ na zakup nowych działek miały m.in: niskie stopy procentowe oraz kontynuacja rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych (MDM). Wolumen transakcyjny osiągnął najwyższą wartość od 2006 r. - ponad 2,0 mld złotych.

70 proc. transakcji zakupu gruntów przypadło na Warszawę. Biorąc pod uwagę podział na sektory, dominował rynek mieszkaniowy (70 proc. zaangażowanych środków). Udział działek pod zabudowę magazynową wyniósł 20 proc., a pod biurowo-handlową 10proc.

Trend wzrostowy na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce utrzyma się. Pozwala to przypuszczać, że w 2016 r. wolumen transakcji osiągnie kolejną rekordową wartość.

Rynek biurowy

  • pemski 2016-02-23 11:27:17
    Z raportu JARTOM jasno wynika, że powinno dojść do wielu przejęć, ale jaka będzie ich skala, to trudno powiedzie. Na pewno ciekawostką jest ilość firm, jaka jest wymieniana w tych raportach.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUD

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA