PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek pełnych biurowców

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 mar 2012 08:00

Rynek pełnych biurowców

Trójmiejski rynek nowoczesnej powierzchni biurowej rządzi się własnymi prawami. Pierwsze skrzypce grają tu lokalni deweloperzy, którzy zadbali o to, by podaż nie rozminęła się z popytem. W regionie dużo się dzieje - tylko w tym roku na rynek trafi ponad 45 tys. mkw. nowej przestrzeni dla biznesu.

REKLAMA

Obecnie nowoczesna powierzchnia biurowa w Trójmieście to ponad 350 tys. mkw., a poziom pustostanów oscyluje na poziomie 8,6 proc. W tym roku rynek powiększy się o kolejne 45,3 tys. mkw. - Mimo tych inwestycji, w najbliższej przyszłości możemy mieć do czynienia z pewnym niedoborem przestrzeni. Stanie się to, jeśli pojawi się najemca, który będzie szukał dużych lokali dostępnych od zaraz - mówił w trakcie konferencji Property Forum - Polska Północna Łukasz Michalski z firmy DTZ. Dodał jednak, że już pod koniec roku luka ta zostanie wypełniona dzięki projektom będącym obecnie w budowie.

Wśród realizowanych dziś inwestycji biurowych w Trójmieście są: biurowiec Alchemia (16,2 tys. mkw.), BCB Business Park - budynek B1 (9,2 tys. mkw.), Centrum Biurowe Neptun (15,9 tys. mkw.), obiekty Omega & Gamma w ramach przedsięwzięcia Garnizon.biz (8 tys. mkw.), budynki Olivia Point i Olivia Tower w kompleksie OBC (23,8 tys. mkw.) oraz Opera Office (7,2 tys. mkw.).

Lokalny biznes
Uczestnicy Property Forum - Polska Północna podkreślali, że trójmiejski rynek powierzchni biurowych jest specyficzny, bo zdominowany przez lokalnych deweloperów. - To czyni ten sektor bezpieczniejszym od tych w Krakowie, Poznaniu czy Łodzi. Miejscowi inwestorzy znają specyfikę miasta i są w stanie szybko reagować na zmiany w popycie - argumentował Michalski.

Dzięki temu zapotrzebowanie na lokale biurowe w regionie prawie nigdy się nie rozmijało się z podażą. Nie było więc problemów z pustymi biurowcami, albo - z drugiej strony - z kolejką najemców.

- Poza tym lokalni deweloperzy mają duże banki ziemi i to jest ich atut. Oczywiście idealną sytuacją byłaby równowaga pomiędzy lokalnym kapitałem i globalnymi spółkami - stwierdziła Magdalena Reńska z firmy Jones Lang LaSalle.

Jak do tej pory tylko na realizację projektu biurowego w Trójmieście zdecydowała się jedna międzynarodowa firma deweloperska - spółka Hines. Budowane przez nią centrum biurowe Neptun w Gdańsku odpowiada za 20 proc. powierzchni będącej obecnie w realizacji.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA