PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek pełnych biurowców

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 mar 2012 08:00

Rynek pełnych biurowców

Trójmiejski rynek nowoczesnej powierzchni biurowej rządzi się własnymi prawami. Pierwsze skrzypce grają tu lokalni deweloperzy, którzy zadbali o to, by podaż nie rozminęła się z popytem. W regionie dużo się dzieje - tylko w tym roku na rynek trafi ponad 45 tys. mkw. nowej przestrzeni dla biznesu.

REKLAMA

Obecnie nowoczesna powierzchnia biurowa w Trójmieście to ponad 350 tys. mkw., a poziom pustostanów oscyluje na poziomie 8,6 proc. W tym roku rynek powiększy się o kolejne 45,3 tys. mkw. - Mimo tych inwestycji, w najbliższej przyszłości możemy mieć do czynienia z pewnym niedoborem przestrzeni. Stanie się to, jeśli pojawi się najemca, który będzie szukał dużych lokali dostępnych od zaraz - mówił w trakcie konferencji Property Forum - Polska Północna Łukasz Michalski z firmy DTZ. Dodał jednak, że już pod koniec roku luka ta zostanie wypełniona dzięki projektom będącym obecnie w budowie.

Wśród realizowanych dziś inwestycji biurowych w Trójmieście są: biurowiec Alchemia (16,2 tys. mkw.), BCB Business Park - budynek B1 (9,2 tys. mkw.), Centrum Biurowe Neptun (15,9 tys. mkw.), obiekty Omega & Gamma w ramach przedsięwzięcia Garnizon.biz (8 tys. mkw.), budynki Olivia Point i Olivia Tower w kompleksie OBC (23,8 tys. mkw.) oraz Opera Office (7,2 tys. mkw.).

Lokalny biznes
Uczestnicy Property Forum - Polska Północna podkreślali, że trójmiejski rynek powierzchni biurowych jest specyficzny, bo zdominowany przez lokalnych deweloperów. - To czyni ten sektor bezpieczniejszym od tych w Krakowie, Poznaniu czy Łodzi. Miejscowi inwestorzy znają specyfikę miasta i są w stanie szybko reagować na zmiany w popycie - argumentował Michalski.

Dzięki temu zapotrzebowanie na lokale biurowe w regionie prawie nigdy się nie rozmijało się z podażą. Nie było więc problemów z pustymi biurowcami, albo - z drugiej strony - z kolejką najemców.

- Poza tym lokalni deweloperzy mają duże banki ziemi i to jest ich atut. Oczywiście idealną sytuacją byłaby równowaga pomiędzy lokalnym kapitałem i globalnymi spółkami - stwierdziła Magdalena Reńska z firmy Jones Lang LaSalle.

Jak do tej pory tylko na realizację projektu biurowego w Trójmieście zdecydowała się jedna międzynarodowa firma deweloperska - spółka Hines. Budowane przez nią centrum biurowe Neptun w Gdańsku odpowiada za 20 proc. powierzchni będącej obecnie w realizacji.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA