PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynki regionalne rządzą

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 lip 2016 12:41

Rynki regionalne rządzą Anna Staniszewska, dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, CEE

Kraków, Wrocław i Trójmiasto utrzymały się na podium zwiększając przewagę nad resztą rynków regionalnych (Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin). Liderem postał Kraków z całkowitą podażą powierzchni biurowej na poziomie 894 300 mkw. - wynika z najnowszego raportu At A Glance Rynek biurowy w Polsce w I połowie 2016 r.

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2016 roku w miastach regionalnych utrzymała się duża dynamika wzrostu. Pomimo finalizacji wielu istotnych projektów i dużej powierzchni będącej w trakcie budowy, poziom stopy pustostanów nie zwiększył się znacznie, a w przypadku niektórych rynków uległ nawet obniżeniu.

Na rynkach regionalnych zauważa się wysoki poziom wynajęcia biurowców  w trakcie budowy, co jest konsekwencją dużego zainteresowania najemców. Pod koniec pierwszego półrocza średnio wynajętych jest 43,7 proc. powierzchni realizowanych projektów. Najlepsze wyniki pod tym względem odnotowują Poznań (65,7proc.) i Kraków (57,7proc.). Najsłabiej prezentuje się Szczecin, gdzie mimo najmniejszego wolumenu inwestycji w trakcie budowy wynajętych jest jedynie 22,4proc. realizowanej powierzchni.

- Pomimo szybkiego przyrostu powierzchni biurowej komercjalizacja nowo wybudowanych projektów postępuje bardzo szybko. Z wyjątkiem mniejszych rynków gdzie czas absorbcji  powierzchni jest dłuższy, przeciętna stopa pustostanów nowych inwestycji, w wieku wynoszącym od roku do 3 lat, wynosi tylko 5,0proc. Powodem tego jest wysoki standard oraz efektywność nowych powierzchni. – mówi Anna Staniszewska, dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, CEE.

Na koniec pierwszego półrocza 2016 roku liderem regionalnych rynków biurowych pozostał Kraków, z podażą na poziomie 894 300 mkw. Pozycja ta umocni się jeszcze w kolejnych latach, o czym świadczy największy w zestawieniu wolumen powierzchni w budowie wynoszący 209 000 mkw, z czego prawie 60 proc. zostało już wynajęte. Kraków może pochwalić się marginalną stopą pustostanów na poziomie 3,7 proc., która jest imponująco niska biorąc pod uwagę oddanie w pierwszym półroczu br. kilku znacznych inwestycji (m.in. O3 Business Campus A, Bonarka for Business F, Quattro Business Park Five), które powiększyły podaż o około 40 000 m kw. Zakres czynszów w większości oferowanych na krakowskim rynku biurowców  waha się między 13€/mkw./mies. a 15€/mkw./mies. Mimo dużego zainteresowania ze strony najemców, stawki utrzymują się na stałym poziomie, co podyktowane jest konkurencją wśród nowo budowanych obiektów.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA