PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rywalizacja o najemców zaostrza się

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 lut 2018 10:38

Rywalizacja o najemców zaostrza się Property Forum Katowice. "Biura. Rywalizacja o najemców się zaostrza."

W Katowicach największym wyzwaniem jest brak wykwalifikowanej siły roboczej. Deweloperzy muszą zatrudniać robotników z Ukrainy, aby realizować projekty, które skuszą najemców. Ci z kolei – walcząc o pracowników – stawiają na modną aranżację. Dziś już nie wystarczą hamaki i leżaki. Niektórym marzą się fontanny, a nawet ognisko. Nie odstrasza to deweloperów. Brema zapowiada nowy park biurowy, Echo Investment – Face 2 Face, a TDJ Estate uruchomienie niebawem .KTW2. Zdaniem Skanski rynek katowicki ma przyszłość, ale wymaga cierpliwości. Do takich wniosków doszli prelegenci sesji Property Forum Katowice „Biura. Rywalizacja o najemców się zaostrza.

REKLAMA

Zjeżdżalnia między piętrami, ognisko i fontanna – takie m.in. życzenia składali pracownicy PwC Service Delivery Center w Katowicach zapytani, co chcieliby mieć w biurze.

– Trochę nas to zaskoczyło, więc zorganizowaliśmy pokój kreatywny z hamakami i tyczkami bambusowymi, udającymi las. Okazało się, że najwięcej czasu nie spędzają w nim pracownicy, tylko nasi klienci, którzy leżąc w hamakach robili sobie zdjęcia i wpuszczali je na Facebooka – przyznaje Dagmara Solik, Facility Manager PwC Service Delivery Center w Katowicach.

Firma, którą reprezentuje zatrudnia miesięcznie około 100 osób. – Chcielibyśmy więcej, ale brakuje ludzi do pracy, dlatego wciąż głowimy się nad tym jak ich przyciągnąć. Proces rekrutacji zaczyna się już w holu windowym biurowca, jeśli oczywiście kandydatowi uda się zaparkować. Często nawet rekrutowani spóźniają się na rozmowę kwalifikacyjną z tego powodu, a my to rozumiemy – przyznaje Dagmara Solik. Dodaje, że problemem są też kłopoty z wynajęciem lokali usługowych w parterach biurowców. Ich operatorzy zbyt często się zmieniają.

– Skanska, z powodu braku kantyny, zaproponowała food trucki. Pomysł okazał się doskonały. Zapewne nie jest to rozwiązanie na dłuższy czas, ale na razie zaspokaja potrzeby około 2 tys. naszych pracowników – tłumaczy Dagmara Solik.

Pop-up i zieleń w pobliżu

Z tezą, że deweloper musi starannie dobierać dodatkowe funkcje w biurowcu, bo one gwarantują sukces komercjalizacji zgadza się Joanna Nicińska, dyrektor regionalny, Echo Investment. Spółka w przyszłym miesiącu zamierza rozpocząć nowy projekt w Katowicach, który ma zbliżać ludzi, stąd jego nazwa - Face 2 Face.

– Wyróżniać będzie się obszerną przestrzenią wspólną zachęcającą do spotkań, zielenią wokół budynku i dużą kuchnią. – W biurowcu testowany będzie również nowy koncept. Planujemy stworzyć pop-upy – lokale o powierzchni ok. 200-250 mkw., w których najemcy będą się zmieniać: może to być salon samochodowy, albo szkoła jogi – tłumaczy dyrektor Nicińska.

Nowy biurowy koncept być może znajdzie naśladowców, skoro nawet dobra lokalizacja budynku nie pozwala zakładać pełnego obłożenia lokali usługowych w parterach. Zwraca na to uwagę Krzysztof Pydo, starszy architekt Kuryłowicz & Associates.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA