PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Są adresy, które się nie „starzeją"

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 paź 2013 10:36

Są adresy, które się nie „starzeją"

O „życiu" starszych biurowców i rynku najemców takich obiektów opowiada Monika Dębska-Pastakia, prezes Knight Frank Polska.

REKLAMA

Czy wybudowane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu budynki biurowe w Warszawie mogą skutecznie walczyć o najemców?

Część biurowców w Warszawie, których budowę datuje się na lata 90., notuje duży odpływ najemców. W naturalny sposób ich „życie" dobiega końca. Właściciele takich nieruchomości zadają sobie pytanie: co robić? Z jednej strony obiekty nadal generują przepływ gotówki i ich„żywot" się przedłuża. Z drugiej, należy się zastanowić, czy obecne przeznaczenie jest optymalne i czy wraz z upływem lat nie powinny pełnić nowej funkcji. Najczęściej dzieje się tak, że w perspektywie kolejnych 5-10 lat nie ma dla nich żadnej nadziei.

A może starsze nieruchomości stały się alternatywą dla firm poszukujących oszczędności w kryzysie?

W większości przypadków starsze biurowce nie są alternatywą dla korporacji, które szukają biur z nowoczesną technologią i certyfikatami „zielonych budynków". Ogromne firmy dokładnie analizują rynek, na którym chcą zaistnieć, i są w stanie wynegocjować z właścicielami obiektów bardzo korzystne warunki najmu.

Jednocześnie jest też duża rzesza najemców, którzy nie mają wielkiej siły przebicia i nie mogą liczyć na tak atrakcyjne czynsze. Wówczas ostateczny wybór budynku zależy oczywiście od stawki czynszowej za mkw., ale też od tego, jak dana firma chce się plasować, jak ważny jest dla niej wizerunek siedziby.

Dlatego najczęściej starsze budynki wybierają spółki, które są na początku swojej drogi rozwoju i głównie w takich lokalizacjach mają możliwość podpisania krótkoterminowej umowy najmu, np. na 3 lata.

Są więc najemcy zainteresowani takimi biurowcami...

Właściciele starszych budynków muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: jak długo zamierzają przedłużać „życie" nieruchomości poprzez obniżanie czynszów i funkcjonowanie z coraz mniejszym poziomem przepływu gotówki. Trzeba również wziąć pod uwagę, że stare obiekty - mimo że zbilansowały się inwestycyjnie - generują coraz większe koszty związane z eksploatacją, koniecznymi remontami i modernizacjami. Zostały wybudowane w dawnej technologii, nie spełniają obecnych wymogów ekologicznych i technicznych.

Dlatego długofalowo biznes, w którym przychody z najmu spadają, a jednocześnie rosną koszty eksploatacyjne, nie ma racji bytu.

Dotyczy to wszystkich budynków biurowych?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA