PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorząd województwa podlaskiego kupił biurowiec

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2014 15:43

Uniwersytet w Białymstoku i samorząd województwa podlaskiego podpisały w poniedziałek akt notarialny kupna przez samorząd budynku uniwersyteckiej biblioteki i przyległego biurowca. Cena, to ok. 25 mln zł. Pierwsza rata, 10 mln zł, trafiła już na konto uczelni.

REKLAMA

W budynku biblioteki uczelni będzie działała Książnica Podlaska (biblioteka wojewódzka); uczelnia planuje wybudować nową bibliotekę w swym kampusie. W budynku sąsiednim, gdzie obecnie znajduje się rektorat uczelni, w przyszłości swe miejsce ma znaleźć część urzędników samorządu województwa i instytucji, za które samorząd odpowiada, np. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Uczelnia ma czas do końca września, aby opuścić budynek biblioteki. Natomiast na przeniesienie rektoratu - trzy lata.

Umowę przedwstępną między uczelnią a samorządem podpisywał jeszcze marszałek minionej kadencji Jarosław Dworzański. Po podpisaniu aktu notarialnego jego następca Mieczysław Baszko wyraził zadowolenie, że doszło do transakcji. Decyzję o zakupie budynku nazwał "roztropnym działaniem".

Mówił, że Książnica Podlaska, której obecny budynek w Białymstoku jest zbyt mały na rozrastający się księgozbiór i archiwa, bardzo potrzebuje nowego obiektu. A budowa nowej Książnicy Podlaskiej, to szacunkowy koszt 100-120 mln zł.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Leonard Etel podkreślał, że sprzedawane są budynki: budynek biblioteki i budynek rektoratu. "Natomiast nie sprzedajemy żadnych książek. Wszystkie książki zostają, wszyscy ludzie zostają, czyli biblioteka jako taka istnieje" - powiedział.

Mówił, że to, jak będzie funkcjonował nowy system biblioteczny uczelni zależy od tego, w jaki sposób zbiory będą zorganizowane.

Już wcześniej władze uczelni informowały, że po wyprowadzce z budynku biblioteki, zbiory mają zostać przeniesione do wydziałowych bibliotek i do magazynu, który w kilku najbliższych latach ma powstać na terenie kampusu.

"Na razie jest tak, że dominuje wersja papierowa, dominuje kontakt studenta z książką papierową. Sądzę, że w perspektywie bardzo krótkiej zmieni się to na tyle, że głównym nośnikiem wiedzy będzie laptop i dostęp on-line do zbiorów zdigitalizowanych" - powiedział prof. Etel.

Dlatego ostatecznie jeszcze nie jest przesądzone, czy w zbudowanym przez uczelnię kampusie będzie tylko magazyn, czy może budynek większy, czyli także wypożyczalnia i czytelnia książek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA