PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządowcy apelują o budowę metra w Krakowie

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 18 lut 2014 08:13

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wystosowało apel z poparciem dla projektu budowy w Krakowie metra.

REKLAMA

- Krakowski Obszar Metropolitalny rozrasta się i rozwija stanowiąc z milionem mieszkańców i 10 milionami turystów tętniący życiem, przyciągający turystów i inwestorów ośrodek.

To tutaj w 2016 r. odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Kraków i Małopolska podjęły również starania, by być gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. - czytamy w apelu skierowanym do minister Elżbiety Bieńkowskiej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Jak podkreślają samorządowcy realizacja tych ważnych przedsięwzięć oraz bieżąca komunikacja w Krakowie wymagają usprawnień.

- Dlatego konieczna jest budowa w Krakowie metra, jako skutecznego środka transportu dla diametralnego poprawienia jakości podróżowania mieszkańców i turystów po naszym mieście - piszą samorządowcy.

Jak czytamy w apelu studium zakłada budowę jednej 17-kilometrowej linii z wschodniej do zachodniej części miasta, biegnącej częściowo na ziemi, częściowo zaś tunelami podziemnymi.

W przyszłości mogą powstać dwie kolejne linie do różnych części prawobrzeżnego Krakowa. Koszt całości inwestycji szacuje się na 9 do 11 miliardów złotych z przeznaczeniem na drążenie tuneli, przygotowanie trasy i zakup taboru.

- Połowa tej kwoty może zostać pokryta przez podmioty zewnętrzne, które w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, już zgłaszają chęć wzięcia udziału w takiej inwestycji - piszą członkowie stowarzyszenia.

Jak podkreślają autorzy apelu jest rzeczą oczywistą, że historyczne centrum stolicy Małopolski nie jest w stanie przyjąć już więcej tramwajów, ani poszerzyć ulic na buspasy.

- Obecnie tylko trzy z dwudziestu dwóch linii tramwajowych nie przebiegają w obrębie drugiej obwodnicy Krakowa, gdzie znajduje się prawie 30 proc. miejsc pracy w naszym mieście. Przybywa do nas także coraz większa liczba turystów, w tym roku ponad 10 mln. osób. Sieć tramwajowa w mieście nie jest już w stanie przyjąć większej ilości pasażerów. Mamy do czynienia z ogromnym zakorkowaniem ścisłego centrum stolicy Małopolski - czytamy w apalu.

Jak podkreślają autorzy apelu wprowadzanie coraz szerszej strefy płatnego parkowania w małym stopniu ogranicza problem korków w tej części miasta. Ich zdanie metro może rozładować ten problem, jednak tylko wówczas, gdy będzie dojeżdżać do centrum. - Odkorkowanie Krakowa będzie mieć również pozytywny wpływ na środowisko w mieście - czytamy.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA