PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządowcy apelują o budowę metra w Krakowie

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 18 lut 2014 08:13

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wystosowało apel z poparciem dla projektu budowy w Krakowie metra.

REKLAMA

- Krakowski Obszar Metropolitalny rozrasta się i rozwija stanowiąc z milionem mieszkańców i 10 milionami turystów tętniący życiem, przyciągający turystów i inwestorów ośrodek.

To tutaj w 2016 r. odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Kraków i Małopolska podjęły również starania, by być gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. - czytamy w apelu skierowanym do minister Elżbiety Bieńkowskiej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Jak podkreślają samorządowcy realizacja tych ważnych przedsięwzięć oraz bieżąca komunikacja w Krakowie wymagają usprawnień.

- Dlatego konieczna jest budowa w Krakowie metra, jako skutecznego środka transportu dla diametralnego poprawienia jakości podróżowania mieszkańców i turystów po naszym mieście - piszą samorządowcy.

Jak czytamy w apelu studium zakłada budowę jednej 17-kilometrowej linii z wschodniej do zachodniej części miasta, biegnącej częściowo na ziemi, częściowo zaś tunelami podziemnymi.

W przyszłości mogą powstać dwie kolejne linie do różnych części prawobrzeżnego Krakowa. Koszt całości inwestycji szacuje się na 9 do 11 miliardów złotych z przeznaczeniem na drążenie tuneli, przygotowanie trasy i zakup taboru.

- Połowa tej kwoty może zostać pokryta przez podmioty zewnętrzne, które w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, już zgłaszają chęć wzięcia udziału w takiej inwestycji - piszą członkowie stowarzyszenia.

Jak podkreślają autorzy apelu jest rzeczą oczywistą, że historyczne centrum stolicy Małopolski nie jest w stanie przyjąć już więcej tramwajów, ani poszerzyć ulic na buspasy.

- Obecnie tylko trzy z dwudziestu dwóch linii tramwajowych nie przebiegają w obrębie drugiej obwodnicy Krakowa, gdzie znajduje się prawie 30 proc. miejsc pracy w naszym mieście. Przybywa do nas także coraz większa liczba turystów, w tym roku ponad 10 mln. osób. Sieć tramwajowa w mieście nie jest już w stanie przyjąć większej ilości pasażerów. Mamy do czynienia z ogromnym zakorkowaniem ścisłego centrum stolicy Małopolski - czytamy w apalu.

Jak podkreślają autorzy apelu wprowadzanie coraz szerszej strefy płatnego parkowania w małym stopniu ogranicza problem korków w tej części miasta. Ich zdanie metro może rozładować ten problem, jednak tylko wówczas, gdy będzie dojeżdżać do centrum. - Odkorkowanie Krakowa będzie mieć również pozytywny wpływ na środowisko w mieście - czytamy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA