PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Savills: Polski rynek nieruchomości bije rekordy

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 sty 2016 14:03

Savills: Polski rynek nieruchomości bije rekordy Michal Ćwikliński, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Savills

Roczny wolumen transakcji inwestycyjnych w 2015 r. w Polsce przekroczył 4 mld euro, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii polskiego rynku nieruchomości. Jednocześnie, czwarty kwartał 2015 roku okazał się rekordowy pod względem wolumenu - wynika z najnowszego raportu Savills. 

REKLAMA

- Jest już niemal tradycją, że ostatni kwartał roku ma w Polsce kluczowe znaczenie dla całorocznego wolumenu transakcji. Ostatni kwartał 2015 roku nie był pod tym względem wyjątkiem, a nawet odznaczył się najwyższym w historii kwartalnym wolumenem transakcji - mówi Michal Ćwikliński, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Savills w Polsce.

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podkreśla, że na całoroczny wynik wpłynęły dwie duże transakcje przejęcia udziałów, w tym przejęcie dużego pakietu akcji w Echo Investment SA przez fundusze Oaktree i PIMCO (zarządzane w Polsce przez Griffin Real Estate), oraz przejęcie części spółek celowych Trigranit przez TPG Real Estate.

Rok 2015 zdominowały transakcje w sektorze nieruchomości handlowych, których udział w całkowitym wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł 55 proc. Michal Ćwikliński dodaje: - Aktywność inwestorów w Europie rośnie, w szczególności w sektorze nieruchomości handlowych. Ostatni kwartał 2015 roku pokazał, że trend ten jest widoczny również w Polsce, pomimo że oferta atrakcyjnych, dużych obiektów handlowych na sprzedaż nie jest szeroka.”. Tak dobry wynik w sektorze nieruchomości handlowych był efektem zamknięcia kilku dużych transakcji, do których możemy zaliczyć: zakup Centrum Handlowego Riviera przez Union Investment (za około 291 mln EUR), przejęcie Starego Browaru przez Deutsche Wealth Asset Management za około 285 mln EUR, przejęcie Centrów Handlowych Karolinka i Pogoria przez Rockcastle za około 221 mln EUR, przejęcie Bonarka City Center przez TPG Real Estate za około 285 mln EUR, oraz zakup Galerii Sfera przez CBRE CBRE Global Investors za około 200 mln EUR.  

Według danych przedstawionych przez Savills, w 2015 roku w sektorze nieruchomości biurowych w Polsce dokonano transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości około 1,3 mld EUR, blisko 27 proc. mniej niż w roku poprzednim. Zainteresowanie inwestorów nieruchomościami biurowymi przesunęło się w kierunku miast regionalnych, co jest wynikiem obecnej sytuacji na rynku najmu w Warszawie, w szczególności wysokiej podaży nowych powierzchni oraz dużej presji na stawki czynszów. Ponad połowa zeszłorocznego wolumenu w sektorze biurowym to transakcje na rynkach regionalnych. Zgodnie z przewidywaniami Savills, w 2016 roku może jednak dojść do kilku dużych transakcji w Warszawie, które pozwolą stolicy osiągnąć wyższy wynik niż rynki regionalne.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA