PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor BPO stworzy do końca roku 500 nowych miejsc pracy w Trójmieście

  • Autor: PAP
  • 13 mar 2012 13:59

Sektor BPO stworzy do końca roku 500 nowych miejsc pracy w Trójmieście

Co najmniej 500 osób zatrudnią do końca roku w Trójmieście nowoczesne centra usług biznesowych. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie funkcjonuje ponad 30 takich centrów zatrudniających ok. 12 tys. pracowników.

REKLAMA

Podczas zorganizowanej we wtorek w Gdańsku w Agencji Rozwoju Pomorza SA konferencji z udziałem przedstawicieli firm świadczących usługi biznesowe (sektor BPO/SSC) z Gdańska, Gdyni i Sopotu poinformowano, że sto miejsc pracy w tym sektorze oznacza średnio pół mln zł wpływów podatkowych dla gminy. Średni wiek pracownika centrum obsługi biznesu wynosi ok. 27-28 lat, ma on wyższe wykształcenie i bardzo dobrą znajomość języków obcych.

Zdaniem Wojciecha Tyborowskiego z "Invest in Pomerania" (system zajmujący się obsługą inwestorów zagranicznych w Pomorskiem) niewykluczone jest, że w 2012 r. w Trójmieście pojawią się kolejne nowe centra.

Dodał, że w ostatnich miesiącach powstały tu centra usługowe OIE Support, Metsa Group oraz Solwit i Wipro BPO, które już zatrudniają ponad 200 osób. W fazie rozwoju są centra firm: Sii, PPG, Hempel i Acxiom.

Dodał, że w Trójmieście dominują centra z zakresu usług informatycznych i finansowo-księgowych. Takie placówki w Trójmieście uruchomiły przede wszystkim firmy amerykańskie (ponad 1/3 wszystkich centrów) oraz skandynawskie, francuskie i irlandzkie. Swoje przedstawicielstwa w Trójmieście mają m.in. Sony Pictures, Geoban, Transcom, Intel, Lufthansa Systems i Thomson Reuters.

Sylwia Wódkowska-Pęksyk z Arla Global Financial Services sp. z o.o. zwróciła uwagę, że firma potrzebuje starszych pracowników, w tym mężczyzn i chętnie zatrudniałaby osoby w wieku powyżej 40 lat, ale problemem jest u nich nieznajomość języków obcych.

Dariusz Bazeli ze spółki Geoban (należy do grupy bankowej Santander i świadczy usługi w zakresie bankowości operacyjnej) zwrócił uwagę, że pod względem kwalifikacji i tempa uczenia się polscy pracownicy są dobrze oceniani przez zagranicznych partnerów.

Przedstawiciele trójmiejskich centrów biznesu ocenili, że mają dużo chętnych do pracy, rotacja pracowników jest niska a zatrudnieni mają możliwość dokształcania się.

Zaznaczyli, że spowolnienie gospodarcze na świecie sprzyja rozwojowi sektora BPO/SSC. "Kryzys zmusił wiele firm do szukania oszczędności i zlecanie niektórych usług firmom outsourcingowym" - mówili. Według "Invest in Pomerania", centra usługowe pozwalają na restrukturyzację i oszczędności rzędu 30-40 proc., a Europa Środowo-Wschodnia będzie w najbliższych latach jedną z kluczowych lokalizacji dla nowych inwestycji w centra usługowe.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA