PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor BPO w Polsce musi wejść na wyższy poziom

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 gru 2015 07:45

Sektor BPO w Polsce musi wejść na wyższy poziom Maria Szykuła

Polska jest dziś bezapelacyjnie numerem 1 w Europie, jeśli chodzi o atrakcyjność dla sektora BPO/SSC. - Pytanie jednak, czy nie czas zdobyć wędkę i zacząć samemu łowić ryby - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Maria Szykuła, Associate w firmie rekrutacyjnej TARA HRC.

REKLAMA

- Outsourcing procesów biznesowych wpisany jest w rozwój każdego dużego przedsiębiorstwa, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z produkcją, budownictwem czy usługami. Teoretycznie outsourcować możemy wszystkie procesy, z wyjątkiem samego powstawania pomysłu - mówi Maria Szykuła.

To jedno z doświadczeń po ostatnim kryzysie finansowym. Firmy poszukując okazji do oszczędności, przenoszą procesy nie związane z główną działalnością firmy na podmioty zewnętrzne. Rodzi to miejsce dla nowych biznesów, wymagających dużych powierzchni biurowych.

Miejsce dla BPO

- Najczęściej centra BPO mieszczą się w dużych aglomeracjach, dobrze skomunikowanych z resztą świata. Z takiej lokalizacji wynika dostęp do dobrze wykwalifikowanej i taniej siły roboczej, a także szeroki dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych. Te trzy czynniki mają decydujący wpływ na rozwój BPO na wybranym rynku - tłumaczy Szykuła.

- Według danych ABSL Polska jest numerem jeden w Europie pod względem istniejących i otwierających się centrów BPO, SSC oraz ICT. Obecnie w naszym kraju są aż 532 takie centra, i choć najwięcej jest ich w Warszawie, to Trójmiasto, Kraków oraz Łódź nie pozostają w tyle. W każdym z tych miast obsługiwane są znane światowe marki. Ponad 56 proc. centrów serwisowych w Polsce otwierają firmy z kapitałem amerykańskim, natomiast kolejne 37 proc. stanowią łącznie firmy z kapitałem niemieckim, francuskim, brytyjskim i skandynawskim - wylicza ekspert.

W kraju istnieje wiele ośrodków, które mogą pochwalić się dobrymi warunkami do prowadzenia biznesu BPO. Na takie firmy stawiają władze Wrocławia, Katowic, Krakowa, Łodzi czy Trójmiasta.

Specjalista potrzebny od zaraz

- Na rozwój centrów BPO w Łodzi i Trójmieście na pewno duży wpływ ma położenie w specjalnych strefach ekonomicznych: Łódzkiej i Pomorskiej. Strefy umożliwiają przedsiębiorcom działalność na preferencyjnych warunkach, takich jak zwolnienia podatkowe. Do centrów SCC najczęściej poszukiwani się specjaliści z zakresu finansów ze znajomością języka angielskiego i/lub niemieckiego. Jest też duże zapotrzebowanie na młodych absolwentów, którzy zostaną przeszkoleni z zakresu systemów ERP i CRM, oraz będą mogli doskonalić znajomość języka niemieckiego i angielskiego - tłumaczy.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA