PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor BPO w Polsce musi wejść na wyższy poziom

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 gru 2015 07:45

Sektor BPO w Polsce musi wejść na wyższy poziom Maria Szykuła

Polska jest dziś bezapelacyjnie numerem 1 w Europie, jeśli chodzi o atrakcyjność dla sektora BPO/SSC. - Pytanie jednak, czy nie czas zdobyć wędkę i zacząć samemu łowić ryby - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Maria Szykuła, Associate w firmie rekrutacyjnej TARA HRC.

REKLAMA

- Outsourcing procesów biznesowych wpisany jest w rozwój każdego dużego przedsiębiorstwa, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z produkcją, budownictwem czy usługami. Teoretycznie outsourcować możemy wszystkie procesy, z wyjątkiem samego powstawania pomysłu - mówi Maria Szykuła.

To jedno z doświadczeń po ostatnim kryzysie finansowym. Firmy poszukując okazji do oszczędności, przenoszą procesy nie związane z główną działalnością firmy na podmioty zewnętrzne. Rodzi to miejsce dla nowych biznesów, wymagających dużych powierzchni biurowych.

Miejsce dla BPO

- Najczęściej centra BPO mieszczą się w dużych aglomeracjach, dobrze skomunikowanych z resztą świata. Z takiej lokalizacji wynika dostęp do dobrze wykwalifikowanej i taniej siły roboczej, a także szeroki dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych. Te trzy czynniki mają decydujący wpływ na rozwój BPO na wybranym rynku - tłumaczy Szykuła.

- Według danych ABSL Polska jest numerem jeden w Europie pod względem istniejących i otwierających się centrów BPO, SSC oraz ICT. Obecnie w naszym kraju są aż 532 takie centra, i choć najwięcej jest ich w Warszawie, to Trójmiasto, Kraków oraz Łódź nie pozostają w tyle. W każdym z tych miast obsługiwane są znane światowe marki. Ponad 56 proc. centrów serwisowych w Polsce otwierają firmy z kapitałem amerykańskim, natomiast kolejne 37 proc. stanowią łącznie firmy z kapitałem niemieckim, francuskim, brytyjskim i skandynawskim - wylicza ekspert.

W kraju istnieje wiele ośrodków, które mogą pochwalić się dobrymi warunkami do prowadzenia biznesu BPO. Na takie firmy stawiają władze Wrocławia, Katowic, Krakowa, Łodzi czy Trójmiasta.

Specjalista potrzebny od zaraz

- Na rozwój centrów BPO w Łodzi i Trójmieście na pewno duży wpływ ma położenie w specjalnych strefach ekonomicznych: Łódzkiej i Pomorskiej. Strefy umożliwiają przedsiębiorcom działalność na preferencyjnych warunkach, takich jak zwolnienia podatkowe. Do centrów SCC najczęściej poszukiwani się specjaliści z zakresu finansów ze znajomością języka angielskiego i/lub niemieckiego. Jest też duże zapotrzebowanie na młodych absolwentów, którzy zostaną przeszkoleni z zakresu systemów ERP i CRM, oraz będą mogli doskonalić znajomość języka niemieckiego i angielskiego - tłumaczy.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA