PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor BSS nabiera rozpędu

  • wnp.pl
  • 08 cze 2016 07:45

Sektor BSS nabiera rozpędu Bartłomiej Pawlak, p.o. prezesa PAIiIZ

Nowoczesne usługi dla biznesu to jeden z najszybciej rosnących sektorów polskiej gospodarki, mający rozległe skutki społeczne. - Będziemy wzmacniać proces pozyskiwania tych i pozostałych bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także pomocy dla polskich inwestorów w kraju i za granicą - powiedział Bartłomiej Pawlak, p.o. prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych podczas pierwszej swojej konferencji prasowej.

REKLAMA

Poinformował on, że agencja ta znajduje się na „etapie analiz i oceny jej funkcjonalności i uporządkowania spraw wewnętrznych.”

- Z pewnością, zespół ds. bezpośrednich inwestycji zagranicznych odgrywa ważną rolę w naszej działalności i funkcjonuje bardzo dobrze - podkreślił Pawlak. - Wiele innych spraw wymaga jednak uporządkowania, a jest ich bardzo dużo. 

Jak zaznaczył zarazem, nie jest to „wina personaliów”, lecz zmian strukturalnych PAIiIZ i przygotowania jej do nowych celów i zadań. Obecnie skupia się ona na przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz – w mniejszym zakresie – wsparciu firm z krajowym kapitałem. Ta druga funkcja ma być wzmacniania. 

- Chcemy, aby PAIiIZ był rodzajem firmy konsultingowej, oferującej kompleksową ofertę, w tym pełnił rolę rzecznika interesów firm z krajowym kapitałem - powiedział Bartłomiej Pawlak. 

Jest to też element polityki promującej eksport polskich towarów i ekspansji zagranicznej (BIZ za granicą), a także – jak zaznaczył Pawlak – wychodzenie naprzeciw potrzebom w tym zakresie nie tylko dużych firm, ale także MSP oraz start-upów. 

Z jego wypowiedzi wynika też, że PAIiIZ będzie bardziej selektywnie przyciągał BIZ, szczególnie w połączeniu z udzielanymi grantami i zwolnieniami podatkowymi, analizując z jednej strony stopień zaawansowania technologicznego inwestora i przyciągania kooperantów z Polski, a z drugiej strony – potencjalną groźbę tworzenia konkurencji dla polskich firm. 

W odpowiedzi na pytanie, jaką rolę PAIiIZ będzie pełnił w promocji „Marki Polska” – Pawlak odpowiedział, nie będzie ona centrum tej promocji. Nadal natomiast będzie uczestniczyła w działalności na rzecz promocji za granicą kraju i jej gospodarki „na zasadzie utrwalania szeregu pozytywnych skojarzeń.” 

Pod koniec 2015 roku w Polsce działały 852 centra BSS (business service sector), zarówno z zagranicznym, jak i polskim kapitałem, wobec 650 w końcu 2014 roku. Zatrudniały one łącznie 193,5 tys. pracowników (rok wcześniej – 150 tys.). 

Tylko te dane wskazują – jak wynika z najnowszego raportu PAIiIZ „Business Services Sector in Poland 2016” – dynamiczny rozwój tego sektora. 

W części jednak dynamika wynika ze zmiany metodologii liczenia. W tej wersji raportu uwzględniono wszystkie polskie firmy, świadczące usługi dla biznesu, o ile oferta jest skierowana w co najmniej jednym obcym języku, poza polskim.

Czytaj więcej: Szef PAIiIZ: BSS najbardziej dynamicznym sektorem polskiej gospodarki

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA