PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor usług dla biznesu umacnia pozycję w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 06 gru 2017 17:51

Sektor usług dla biznesu umacnia pozycję w Katowicach PIxabay

W ciągu najbliższych trzech lat liczba osób zatrudnionych w aglomeracji katowickiej w sektorze usług dla biznesu (Business Services Sector - BSS) wzrośnie do ponad 23 tys., a liczba tego typu centrów przekroczy sto - wynika z raportu, zaprezentowanego w środę przez katowicki magistrat.

REKLAMA

Publikacja "Usługi biznesowe w Katowicach i Aglomeracji Katowickiej" została przygotowana dla samorządu stolicy Górnego Śląska przez ABSL - organizację zrzeszającą najważniejszych inwestorów sektora usług dla biznesu - przy współpracy firm doradczych JLL i Randstad.

Obecnie - jak wynika z analizy - sektor nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach i okolicy zatrudnia w sumie ok. 20 tys. osób w 92 centrach usług, stworzonych przez 83 inwestorów z 20 krajów. Zdecydowana większość centrów działa w Katowicach. 66 to przedsięwzięcia z kapitałem zagranicznym, zaś pozostałe 26 należy do polskich firm.

W ciągu półtora roku, między pierwszym kwartałem 2016 r. a trzecim kwartałem 2017, zatrudnienie w sektorze usług biznesowych w aglomeracji katowickiej wzrosło o 21 proc. Większość - ponad dwie trzecie - nowych miejsc pracy wygenerowały centra już istniejące, rozwijające swoją działalność. Od początku 2017 r. powstało siedem nowych centrów - dzięki tym inwestycjom powstaje ponad 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

Najważniejszą kategorią usług świadczonych w centrach aglomeracji katowickiej są usługi informatyczne, które generują nieco ponad połowę (51 proc.) zatrudnienia w branży i występują w portfolio usług ponad trzech czwartych centrów w Katowicach i okolicy. To najwyższy odsetek wśród siedmiu głównych ośrodków usług biznesowych w Polsce.

Analitycy szacują, że w 2020 r. zatrudnienie w centrach wzrośnie w aglomeracji katowickiej co najmniej o 15 proc., co poziomu ponad 23 tys. osób, a łączna liczba centrów - w tzw. konserwatywnym scenariuszu - przekroczy sto.

Obecnie aglomeracja katowicka zajmuje pod względem zatrudnienia w centrach BPO (outsourcingu usług biznesowych), SSC (usług wspólnych), IT (usług informatycznych), R&D (badawczo-rozwojowych) piąte miejsce w Polsce i dziesiąte w Europie środkowo-wschodniej. Wpływ na silną pozycję ośrodka na polskiej mapie usług biznesowych wywarł w dużej mierze rozwój centrów globalnych firm, które zdecydowały się na ulokowanie tu swoich inwestycji.

Udział pracowników centrów usług w liczbie ludności w wieku produkcyjnym mobilnym w aglomeracji katowickiej należy do najniższych w Polsce (2,7 proc.), stąd - zdaniem autorów raportu - wciąż można mówić o stosunkowo niewielkiej presji na lokalnym rynku pracy w porównaniu do największych ośrodków w kraju.

"Istnieje zatem przestrzeń dla nowych centrów, rozwoju działalności podmiotów funkcjonujących już obecnie i tym samym wykreowanie kolejnych kilku tysięcy miejsc pracy w sektorze, co należy uznać za najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe lata" - czytamy w opracowaniu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA