PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Silna aktywność najemców na polskim rynku biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 mar 2015 15:31

Według najnowszego raportu DTZ – Property Times Office Poland – na koniec 2014 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie i ośmiu głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) wyniosły 7,55 miliona mkw. Ubiegły rok był rekordowy, zarówno pod względem wielkości nowej podaży, jak również łącznego wolumenu transakcji najmu zawartych na rynku.

REKLAMA

- Aktywność deweloperska na polskim rynku nowoczesnej powierzchni biurowej jest bardzo silna, co przekłada się na wysokie wielkości nowej podaży. W 2014 roku pozwolenie na użytkowanie otrzymały budynki o łącznej powierzchni 622 000 mkw., co jest najwyższą wartością odnotowaną do tej pory w Polsce. Poza Warszawą, gdzie dostarczono 277 000 mkw. biur, najsilniejsza podaż została odnotowana w Krakowie (110 900 mkw.), Trójmieście (68 500 m kw.), Katowicach (62 300 mkw.) oraz Wrocławiu (61 600 mkw.). Biorąc pod uwagę ilość powierzchni w budowie oraz plany deweloperów, oczekujemy jeszcze wyższych wartości w 2015 i 2016 roku - powiedziała Katarzyna Lipka, zastępca dyrektora w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.

W 2014 roku łączny wolumen transakcji najmu zawartych na polskim rynku przekroczył 1 milion m kw. W Warszawie wynajęte zostało 610 000 mkw. (nieznaczny spadek w porównaniu do 2013), natomiast w pozostałych miastach popyt brutto przekroczył 400 000 mkw. i był o 12% wyższy od wartości odnotowanej w roku ubiegłym. Spośród rynków regionalnych, najwięcej powierzchni zostało wynajęte w Krakowie (115 000 mkw.) oraz we Wrocławiu (95 000 mkw.).

Stopy pustostanów w większości analizowanych miast spadły lub pozostały na relatywnie niezmienionym poziomie. Jedynie w Katowicach i w Warszawie odnotowany został znaczący wzrost (w Katowicach o 3,9 pkt. proc, z 7,2% pod koniec 2013 do 11,1% w 2014, natomiast w Warszawie o 1,6 pkt. proc., osiągając 13,3%). Najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, zarejestrowano w Krakowie (5,2%), co świadczy o silnym i stabilnym popycie na powierzchnię biurową w tym mieście.

Stawki czynszów wywoławczych dla najlepszych powierzchni spadły nieznacznie w centrum Warszawy (osiągając 22-25 euro za mkw. za miesiąc), natomiast poza centrum oraz w miastach regionalnych pozostały na relatywnie stabilnym poziomie (11-15,5 euro za mkw. za miesiąc). W ciągu kolejnych dwóch lat, w wyniku rosnącej konkurencji między właścicielami budynków, spodziewamy się dalszej presji na spadek czynszów efektywnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA