PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skanska chwali się biurem do zadań specjalnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 gru 2014 11:36

Skanska chwali się biurem do zadań specjalnych

Architekci firmy Skanska postanowili zaaranżować ich biurowe wnętrza opierając się na codziennych aktywnościach pracowników. Nie kreując potrzeb, tylko odpowiadając na nie. A więc kierując się znanym powiedzeniem, że dobry architekt zaprojektuje chodnik tam, gdzie już została wydeptana ścieżka... Powstało biuro do zadań specjalnych.

REKLAMA

Kilkudziesięciu pracowników Skanska w Warszawie co rano zaczyna dzień od wspólnego śniadania w nowocześnie urządzonej, obszernej kuchni. Następnie każdy przechodzi do swoich obowiązków w dowolnie wybranym miejscu biura. Miejsce to każdego dnia może być inne. Ta biurowa wolność musiała jednak mieć precyzyjnie przygotowany grunt.

Koncepcja Activity Based Workplace - bo o niej mowa, postuluje otwartą przestrzeń dla pracowników uwolnionych od biurek, podzieloną na różne strefy aktywności. Idea ta została w maksymalnym wymiarze wprowadzona w życie w biurze szwedzkiej firmy dewelopersko-budowlanej Skanska w warszawskim budynku Atrium 1

- Taka aranżacja biura była dla nas małą rewolucją. Przed zaplanowaniem przestrzeni zostały przeprowadzone badania - specjalistyczna firma Workplace Solutions przez kilka tygodni obserwowała nasze codzienne aktywności, ścieżki, którymi chodzimy, gdzie najbardziej lubimy pracować i jak dużo czasu spędzamy na pracy indywidualnej czy na spotkaniach - komentuje Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland. - Nowe biuro miało zapewnić maksymalny komfort, dostosowując się do specyfiki naszej pracy, ale za to my musieliśmy odzwyczaić się na przykład od zasiadania przy własnym biurku, co, jak się okazało - i tak robiliśmy dość rzadko - dodaje.

Przeprowadzone badania przyniosły kilka ważnych wniosków - między innymi taki, że w biurze nigdy nie przebywają wszyscy pracownicy na raz. Ograniczenie liczby biurek i nadanie im statusu „wolnego dla każdego" było więc naturalnym rozwiązaniem. Dziś w Warszawie na tych zasadach pracuje osiemdziesiąt osób. Co ciekawe, w sztokholmskim biurze Skanska w ten sposób dzieli przestrzeń ponad 1000 pracowników.

Pomysłowo zaaranżowane biuro oferuje miejsca do różnych typów aktywności. Ci, którzy w danym dniu potrzebują skupienia, mogą zdecydować się na kilka opcji. Jedną z nich jest przestrzeń do pracy w ciszy. Znajduje się tam największa liczba biurek - 50 oraz stanowiska do pracy stojącej, z regulacją wysokości. Do głośnych rozmów z partnerami biznesowymi służy tak zwana budka telefoniczna - o powierzchni zaledwie 3,5 mkw., gdzie można usiąść wygodnie z laptopem i zamknąć się na dłuższą konwersację. W ośmiu salach konferencyjnych różnej wielkości można zorganizować telekonferencję czy oficjalne spotkanie.

- Część cicha oraz formalna płynnie przechodzi w kilkanaście wysp służących do nieformalnych spotkań oraz należących do przestrzeni kreatywnej. To tu odbywają się na przykład spotkania projektowe czy tak zwane burze mózgów. Kiedy potrzebujemy przerwy, korzystamy ze strefy odpoczynku - gramy w piłkarzyki czy na konsoli oraz korzystamy z sali fitness. W piątki chodzimy na biurowy pilates. Dzięki temu jesteśmy lepiej zintegrowani - opowiada Katarzyna Zawodna.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA