PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skanska notuje wzrost liczby zapytań od inwestorów komercyjnych

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2013 15:11

Skanska spodziewa się, że w 2013 r. nastąpi dalszy spadek rynku zamówień publicznych, głównie w największych projektach infrastrukturalnych - uważa prezes spółki Krzysztof Andrulewicz. Dodał, że Skanska obserwuje wzrost zapytań od inwestorów prywatnych m.in. w budownictwie przemysłowym i komercyjnym.

REKLAMA

"Rynek zamówień publicznych po spadku w 2012 r., w 2013 również może się zmniejszyć. Zauważalne będzie to przede wszystkim w dużych zamówieniach infrastrukturalnych. Małe zamówienia, do 5 mln zł, oraz średnie, o wartości do ok. 20 mln zł, są jednak stabilne" - powiedział w wywiadzie dla PAP Andrulewicz.

Prezes poinformował, że większość przychodów spółki pochodzi z zamówień publicznych.

"Skanska przewidywała zmianę struktury zamówień, uznając wielkie kontrakty o wartości kilkuset milionów, a nawet liczone w miliardach złotych, które były ogłaszane w latach 2009-2011, za zjawisko przejściowe. Podejmujemy się również licznych kontraktów o małej i średniej wartości" - powiedział.

"Na koniec I kwartału 2013 r. portfel zamówień Skanska wynosił 3,26 mld zł, z czego budownictwo ogólne stanowiło 1,487 mld zł, a budownictwo inżynieryjne 1,772 mld zł" - dodał.

W ocenie Andrulewicza I kwartał był dobry pod względem pozyskiwania zamówień, jednak że względu na długą zimę przychody były niższe niż w ubiegłym roku.

Prezes ocenił, że w sektorze prywatnym rośnie liczba zapytań od inwestorów, a obniżanie stóp procentowych może jeszcze bardziej zachęcić ich do rozpoczynania projektów.

„Skanska nie korzysta z finansowania zewnętrznego przy realizacji projektów. Oceniamy jednak, że spadek stóp procentowych pomoże rynkowi przede wszystkim dzięki temu, że zachęci inwestorów prywatnych do rozpoczynania nowych projektów" - powiedział.

„Już teraz obserwujemy znaczący wzrost zapytań ze strony inwestorów prywatnych w budownictwie przemysłowym, hal wielkopowierzchniowych, obiektów biurowych i komercyjnych" - dodał.

Dla Skanski priorytetem jest odpowiednia rentowność kontraktu, a nie osiągnięcie określonego udziału w rynku.

„Nie jest naszym celem uzyskanie konkretnego udziału w rynku. Działamy bardziej lokalnie, indywidualnie podchodzimy do każdego kontraktu. Wiemy jakie mamy koszty i staramy się pilnować, aby każde zamówienie przynosiło nam zysk" - powiedział Andrulewicz.

„Wszyscy wykonawcy powinni przyjąć takie podejście. Wiele zarzuca się zamawiającym w związku z kryzysem w polskim budownictwie. Prawdą jest, że po stronie inwestora leży zapewnienie takich terminów i warunków, które pozwalają wykonawcy na bezpieczną realizację prac. Jednak to firmy powinny liczyć koszty, a nie kalkulować cenę z jaką wygrają przetarg" - dodał.

  • 1
  • 2
  • ZW 2013-07-15 13:35:38
    Skanska nie planuje zwiększenia zatrudnienia, ponieważ w Skanska mają miejsce zwolnienia grupowe. Niejawne, ponieważ firma zawiera porozumienia z pracownikami.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA