PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Śląsk coraz skuteczniej walczy o inwestorów. Przeszkodą są... stereotypy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 maj 2012 10:31

Śląsk coraz skuteczniej walczy o inwestorów. Przeszkodą są... stereotypy

Katowice to obecnie ok. 270 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To mniej więcej tyle, co w Trójmieście, Łodzi czy Poznaniu, ale zdecydowanie mniej niż w Krakowie. - Jestem przekonany, że przyszłość stoi otworem przed regionem Górnego Śląska. To obszar z dużym potencjałem, który nie do końca został odkryty przez inwestorów - mówi w rozmowie z portalem Propertynews.pl Jacek Frejlich, prezes Centrum Banku Śląskiego.

REKLAMA

Jaką przewagę dla rozwoju rynku nowoczesnej powierzchni biurowej ma region śląski nad innymi lokalizacjami w Polsce?

Podstawową kwestią dla rozwoju rynku nowoczesnej powierzchni są czynniki ekonomiczne oraz klimat inwestycyjny danego miejsca potrzebny do uatrakcyjnienia oferty i przyciągnięcia inwestorów.

Czynniki ekonomiczne to przede wszystkim niskie koszty wytwórcze produktów i usług, a w tym przede wszystkim dostęp do wykwalifikowanych tanich zasobów ludzkich, dobrej i taniej infrastruktury teletechnicznej i komunikacyjnej. Poza tym liczy się konkurencyjny poziom kosztów operacyjnych wynikających z najmu powierzchni i kosztów eksploatacyjnych.

Do tego dochodzą również specyficzne ulgi inwestycyjne i zachęty, na jakie inwestor może liczyć np. w przypadku uplasowania swojego biznesu w strefie ekonomicznej (ulga w podatku CIT od osób prawnych), bądź w postaci refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy czy też np. zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Jeśli chodzi o klimat inwestycyjny, ważne są m.in.: odpowiednia infrastruktura kulturalno-oświatowa i usługowa, włączając w to centra rozrywki, centra szkoleniowe, międzynarodowe szkoły, usługi medyczne, punkty gastronomiczne, centra handlowe, parkingi itp., które tworzą atrakcyjną, przyjazną i miłą atmosferę dla danego miejsca.

Warta uwagi jest m.in. rola ekspatów, którzy wielokrotnie mają istotny wpływ na proces podejmowania decyzji związanej z lokalizacją inwestycji, prowadząc początkowo projekt inwestycyjny, a następnie zarządzając nim po jego realizacji.

Z tej perspektywy region Górnego Śląska jest jednym z czołowych centrów w Polsce gotowych do złożenia atrakcyjnej oferty. Przemawiają za tym m.in.: wysoko wykwalifikowana siła robocza - ponad 180 tys studentów, ponad 40 uczelni wyższych, dobra znajomość języków obcych wśród studentów, różnorodność kierunków edukacji i specjalizacji.

Duże znaczenie ma także bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura - na Górnym Śląsku funkcjonuje najlepiej rozwinięta sieć dróg i obwodnic w aglomeracji miejskiej w Polsce. Jest tu również dostęp do dobrej sieci teletechnicznej i telekomunikacyjnej sprzyjającej zwłaszcza rozwojowi branży IT.


Jak w regionie wygląda sytuacja na rynku biurowym?

Mamy dostęp do nowoczesnych biur - jest wiele nowych projektów, które czekają na zwiększenie zainteresowania powierzchnią najmu. Charakterystyczny jest wciąż wysoki wskaźnik wolnej powierzchni w stosunku do konkurencyjnych regionów, dając tym samym na starcie szansę na niższe koszty operacyjne związane z czynszem. Zgodnie z raportem Cushman&Wakefield, na koniec 2011 roku wskaźnik ten wynosił 11,4 proc. dla Katowic, podczas gdy dla Wrocławia 4,6 proc. czy Krakowa - 8,3 proc.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA