PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Śląska recepta na trudny rynek pracy

  • www.pulshr.pl
  • 05 mar 2018 09:58

Śląska recepta na trudny rynek pracy Property Forum Katowice 2018. Sesja "Kadry. Śląska recepta na trudny rynek pracy"

- Obecnie jest raczej tak, że to my dostarczamy kandydatów dla innych regionów, a nie one dla nas. Ważne w całym procesie jest zainteresowanie studiami w powiązaniu z otoczeniem biznesowym oraz to, co potrafimy zrobić, aby tych młodych ludzi zatrzymać w regionie - mówił podczas Property Forum Katowice Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

REKLAMA

Śląsk boryka się z brakami kadrowymi. Mimo dobrze rozwiniętej sieci uczelni część młodych decyduje się na studia w innych miastach Polski, a część kończy studia na Śląsku, ale za pracą jedzie gdzie indziej. Co zrobić, aby to się zmieniło? Rektorzy śląskich uczelni pokładają nadzieję w umiędzynarodowieniu kształcenia.

Pracodawcy z kolei muszą się otworzyć na oczekiwania pokolenia Y i Z, które niewiele mają wspólnego z tym, czego pracownicy oczekiwali dotychczas. Niskie bezrobocie, problem demograficzny, możliwość pracy w dowolnym kraju UE i mobilność pracowników powodują, że Śląsk boryka się z niedoborem pracowników - to wnioski jakie płyną z sesji "Kadry. Śląska recepta na trudny rynek pracy.", która odbyła się w ramach Property Forum Katowice 2018.

– Mamy bezrobocie na poziomie 6,5 proc., a wskaźnik zatrudnienia – liczony wśród osób w wieku od 15 do 64 lat – wynosi 70 proc. Oznacza to, że 70 proc. ludzi w tym wieku pracuje. Należy na to jednak popatrzeć z marginesem błędu, gdyż wśród tych osób są studenci – mówi Barbara Piontek, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Jest źle, bo nie mamy skąd wygenerować pracownika. "Przywozimy" go z Ukrainy, a nawet z Nepalu czy Gruzji – dodaje.

Nadzieja w młodych?
Na śląskich uczelniach studiuje 100 tys. osób. Jak jednak przyznaje Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego, 90 proc. studentów jest z regionu śląskiego, ale wielu wybiera również uczelnie wyższe w innych miastach Polski.

– To jest raczej tak, że to my dostarczamy kandydatów dla innych regionów, a nie one dla nas – mówi. – Ważne w całym procesie jest zainteresowanie studiami w powiązaniu z otoczeniem biznesowym oraz to, co potrafimy zrobić, aby tych młodych ludzi zatrzymać w regionie. Przychodzą uczniowie, którzy korzystają z naszych laboratoriów, ale później idą na studia do Krakowa. Musimy widzieć kształcenie jako system naczyń połączonych. Niezwykle ważne jest kształcenie kandydatów na studia jeszcze w szkołach średnich – ważna tu jest rola nie tylko szkoły, ale i rodziny – dodaje.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA