PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spada wartość transakcji w Europie Środkowej, ale rynek ma potencjał do wzrostu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 paź 2015 14:42

Spada wartość transakcji w Europie Środkowej, ale rynek ma potencjał do wzrostu Anna Staniszewska, BNP Paribas Real Estate

Rynek Inwestycyjny w Europie Środkowej ma wciąż spory potencjał do wzrostu. Jak zauważają eksperci BNP Paribas Real Estate, scenariusz zostanie zrealizowany w średnioterminowej perspektywie.

REKLAMA

Według najnowszego raportu Rynek Inwestycyjny w Europie Środkowej I połowa 2015, przygotowany przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate Poland, pomimo wzrostu wolumenu kapitału poszukującego atrakcyjnych nieruchomości w Europie Centralnej, silnych podstaw ekonomicznych regionu, wyższych zwrotów w porównaniu do rynków zachodnich, całkowita wartość transakcji inwestycyjnych spadnie do końca roku o ok. 10-15 proc. Jednakże w kolejnych kwartałach można spodziewać się powrotu do trendu wzrostowego z uwagi na zwiększoną ilość produktów inwestycyjnych dostępnych na rynku w perspektywie 12-24 miesięcy.

W pierwszej połowie 2015 całkowita wartość transakcji w Europie Środkowej osiągnęła poziom 2.6 miliarda euro, 13,5 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Pomimo ogromu kapitału i większej ilości inwestorów zainteresowanych rynkami Europy Środkowej, do końca 2015 roku, wartość transakcji osiągnie poziom 6.8-7.1 miliarda euro, notując spadek o 10-15 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2014 r.

- Niezależnie od ilości kapitału zainteresowanego inwestycjami w regionie Europy Środkowej, w tym roku zauważymy spadek wartości transakcji w stosunku do ubiegłego roku. Głównych przyczyn należy upatrywać w ograniczonej ilości portfeli transakcyjnych, niedostatku nieruchomości typu prime oraz dychotomii w oczekiwaniach właścicieli i inwestorów – komentuje autorka raportu, Anna Staniszewska, dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland.

W ciągu pierwszego półrocza całkowita wartość transakcji w Czechach po raz pierwszy w historii była wyższa niż w Polsce osiągając poziom prawie 1.3 miliarda euro w stosunku do 800 millionów euro na polskim rynku. Zmiana na pozycji lidera spowodowana została spektakularną transakcją o wartości 570 millionów euro w Pradze. Węgry odnotowały 10 proc. udział w rynku, a Rumunia uplasowała się na następnym miejscu z ośmioma punktami procentowymi i  całkowitą wartością transakcji na pozimie 200 milionów euro. Pozostałe  1 proc. zostało alokowane w Słowacji. Dotychczasowe zainteresowanie inwestorów, dostępność produktów inwestycyjnych oraz ich finansowania dla poszczególnych krajów powinny pozostać na podobnym poziomie w ciągu kolejnych kwartałów. Jednak wraz z końcem roku Polska ma szansę na odzyskanie pozycji lidera.

  • 1
  • 2
  • Lukasz 2015-10-01 15:50:00
    portalowi brakuje obiektywnosci. w ciagu dwoch dni potrafia napisac artykul o hossie w rynku nieruchomosci a na drugi dzien o zastoju. Wszystko zalezy od tego kogo cytują.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA