PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spada wartość transakcji w Europie Środkowej, ale rynek ma potencjał do wzrostu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 paź 2015 14:42

Spada wartość transakcji w Europie Środkowej, ale rynek ma potencjał do wzrostu Anna Staniszewska, BNP Paribas Real Estate

Rynek Inwestycyjny w Europie Środkowej ma wciąż spory potencjał do wzrostu. Jak zauważają eksperci BNP Paribas Real Estate, scenariusz zostanie zrealizowany w średnioterminowej perspektywie.

REKLAMA

Według najnowszego raportu Rynek Inwestycyjny w Europie Środkowej I połowa 2015, przygotowany przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate Poland, pomimo wzrostu wolumenu kapitału poszukującego atrakcyjnych nieruchomości w Europie Centralnej, silnych podstaw ekonomicznych regionu, wyższych zwrotów w porównaniu do rynków zachodnich, całkowita wartość transakcji inwestycyjnych spadnie do końca roku o ok. 10-15 proc. Jednakże w kolejnych kwartałach można spodziewać się powrotu do trendu wzrostowego z uwagi na zwiększoną ilość produktów inwestycyjnych dostępnych na rynku w perspektywie 12-24 miesięcy.

W pierwszej połowie 2015 całkowita wartość transakcji w Europie Środkowej osiągnęła poziom 2.6 miliarda euro, 13,5 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Pomimo ogromu kapitału i większej ilości inwestorów zainteresowanych rynkami Europy Środkowej, do końca 2015 roku, wartość transakcji osiągnie poziom 6.8-7.1 miliarda euro, notując spadek o 10-15 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2014 r.

- Niezależnie od ilości kapitału zainteresowanego inwestycjami w regionie Europy Środkowej, w tym roku zauważymy spadek wartości transakcji w stosunku do ubiegłego roku. Głównych przyczyn należy upatrywać w ograniczonej ilości portfeli transakcyjnych, niedostatku nieruchomości typu prime oraz dychotomii w oczekiwaniach właścicieli i inwestorów – komentuje autorka raportu, Anna Staniszewska, dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland.

W ciągu pierwszego półrocza całkowita wartość transakcji w Czechach po raz pierwszy w historii była wyższa niż w Polsce osiągając poziom prawie 1.3 miliarda euro w stosunku do 800 millionów euro na polskim rynku. Zmiana na pozycji lidera spowodowana została spektakularną transakcją o wartości 570 millionów euro w Pradze. Węgry odnotowały 10 proc. udział w rynku, a Rumunia uplasowała się na następnym miejscu z ośmioma punktami procentowymi i  całkowitą wartością transakcji na pozimie 200 milionów euro. Pozostałe  1 proc. zostało alokowane w Słowacji. Dotychczasowe zainteresowanie inwestorów, dostępność produktów inwestycyjnych oraz ich finansowania dla poszczególnych krajów powinny pozostać na podobnym poziomie w ciągu kolejnych kwartałów. Jednak wraz z końcem roku Polska ma szansę na odzyskanie pozycji lidera.

  • 1
  • 2
  • Lukasz 2015-10-01 15:50:00
    portalowi brakuje obiektywnosci. w ciagu dwoch dni potrafia napisac artykul o hossie w rynku nieruchomosci a na drugi dzien o zastoju. Wszystko zalezy od tego kogo cytują.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA