PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spadła wartość transakcji. Jest popyt, ale brakuje produktu

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 lip 2015 12:17

Spadła wartość transakcji. Jest popyt, ale brakuje produktu Piotr Mirowski, partner i dyrektor polskiego Działu Usług Inwestycyjnych w Colliers International

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w pierwszej połowie 2015 r. wyniosła ok. 810 mln euro, co stanowiło 40 proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. - wynika z raportu Colliers International podsumowującego polski rynek inwestycji w pierwszym półroczu tego roku.

REKLAMA

Głównym powodem spadku wartości transakcji jest ograniczona liczba wystawionych na sprzedaż nieruchomości, których jakość spełnia wymagania inwestorów instytucjonalnych 

Stopy zwrotu za najlepsze aktywa nieruchomościowe (w szczególności budynki biurowe i centra logistyczne) są nadal w znacznej mierze determinowane czasem trwania umów najmu. Stopy zwrotu za najlepsze biurowce kształtują się w przedziale od ok. 6,00 proc. w warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu do 7,50 proc. - 7,75 proc. na Mokotowie i Służewcu, podczas gdy stopy zwrotu w największych miastach regionalnych (Wrocław i Kraków) spadły poniżej 7 proc.

W przypadku najlepszych, dominujących centrów handlowych stopy zwrotu kształtują się w przedziale od ok. 5,50 proc. w Warszawie i głównych centrach regionalnych do 8,00 proc. - 8,50 proc. w mniejszych miastach.

Stopy zwrotu za najlepsze nieruchomości logistyczne spadły poniżej 7,00 proc. dla nieruchomości charakteryzujących się długim pozostałym czasem trwania umów najmu. Jednocześnie wraz z rekordowym popytem na magazyny w 2014 r., wzrosła płynność budynków z krótszymi umowami najmu, które jednak nadal są wyceniane z dyskontem.

Wartość transakcji

W pierwszej połowie tego roku zamknięto ponad 20 transakcji. Średnia wartość pojedynczej transakcji była niższa niż w analogicznym okresie 2014 r., jednak powyższy fakt jest związany z ograniczoną dostępnością na sprzedaż dużych nieruchomości.

Dominującym sektorem był rynek biurowy z 49 proc. udziałem w rynku, głównie za sprawą transakcji Green Horizon (ok. 65 mln EUR), Enterprise Park (ok. 65 mln EUR) oraz Europlex (ok. 61 mln EUR). Sektory handlowy oraz magazynowy odnotowały odpowiednio 32 proc. i 19 proc. udział.

Największe transakcje

Do największych transakcji należy zaliczyć sprzedaż portfela logistycznego CA Immo Portfolio przez CA Immobilien Anlagen do TPG/P3, centrum handlowego Sarni Stok przez CBRE Global Investors do Union Investment, biurowca Green Horizon przez Skanska do Griffin Real Estate oraz kompleksu biurowego Enterprise Park przez Avestus Real Estate do Tristan Capital Partners.

Nowi inwestorzy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych sfinalizowali transakcje nabycia nieruchomości: Lonestar nabył portfel Aviva oraz budynek biurowy Europlex w Warszawie, natomiast Rockastle zakupił centrum handlowe Solaris w Opolu. Rynek odnotował również transakcję nabycia przez Griffin Real Estate/Oaktree oraz PIMCO udziałów w Echo Investment SA, jednej z najbardziej renomowanych spółek deweloperskich w Polsce.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA