PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stołeczne biura w obliczu zagrożenia. Czy najemcy czują się bezpieczni?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 22 cze 2017 13:19

Stołeczne biura w obliczu zagrożenia. Czy najemcy czują się bezpieczni? fot. Pixabay

Liczne doniesienia o aktach terroru napływające z Europy Zachodniej i innych części świata nie mają wpływu na poczucie bezpieczeństwa w Warszawie. Pracownicy nowoczesnych stołecznych biurowców w ogromnej większości czują się bezpieczni. Chociaż system szkolenia personelu pozostawia wiele do życzenia, pracownicy deklarują, że poradzą sobie w ekstremalnej sytuacji, z którą mogą zetknąć się w miejscu pracy.

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego przez Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa wynika, że pracownicy są spokojni o swoje bezpieczeństwo w biurze i jednocześnie wysoko oceniają własne umiejętności odpowiedniego reagowania na sytuację zagrożenia. Na pytanie, czy czujesz się bezpiecznie w swoim miejscu pracy aż 52 proc. ankietowanych odpowiada „zdecydowanie tak”, zaś 45,6 proc. – „raczej tak”. Odpowiedzi negatywne stanowią margines – „raczej nie” na to pytanie odpowiedziało tylko 2,4 proc. uczestników badania.

Co jest źródłem prezentowanej przez warszawskich pracowników pewności siebie? Na pewno nie wyszkolenie. Aż 37,6 proc. ankietowanych nie przypomina sobie, by kiedykolwiek w miejscu pracy zorganizowane zostało szkolenie dające teoretyczną wiedzę, jak należy zachować się w ekstremalnej sytuacji. Ten sam odsetek uczestników badania nie pamięta praktycznych ćwiczeń w tym zakresie. – To bardzo niepokojące dane – mówi ekspert Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa, Grzegorz Ćwiek. – Nieuzasadnione poczucie bezpieczeństwa stwarza pozory gotowości do prawidłowego reagowania na sytuację zagrożenia. To błąd myślenia, którego skutki mogą okazać się katastrofalne. Takie podejście usypia czujność i niepotrzebnie zwiększa ryzyko utraty tego, co najcenniejsze. Cóż z tego, że połowa pracowników w tym lub ubiegłym roku przeszła odpowiednie szkolenia i przećwiczyła scenariusze ewakuacji, skoro druga połowa najprawdopodobniej nie będzie wiedziała, jak się zachować? – dodaje.

W odpowiedziach pracowników próżno szukać sceptycyzmu ekspertów. Prawie 93 proc. uczestników badania deklaruje, że wie jak zachować się w sytuacji zagrożenia (39,2 proc. odpowiedzi „zdecydowanie wiem”, 53,6 proc. - „raczej wiem”). Jednocześnie aż jeden na czterech przyznaje, że raczej nie rozpozna wykorzystywanych wówczas sygnałów świetlnych i dźwiękowych. – Pewność siebie to bardzo pożądana cecha na rynku pracy i w przypadku pracowników zajmujących nowoczesne przestrzenie biurowe w Warszawie specjalnie ona nie dziwi. Z drugiej strony, nie zastąpi ona wiedzy i nawyków, które w ekstremalnych warunkach ratują zdrowie i życie - ocenia Jakub Kozak z Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa. Według ekspertów pracownicy powinni regularnie przechodzić specjalistyczne szkolenia i co najmniej raz w roku ćwiczyć wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce.

Na poczucie bezpieczeństwa pracowników niewątpliwie pozytywnie wpływają wykorzystywane w nowoczesnych przestrzeniach biurowych technologie:

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA