PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stolica nadal na prowadzeniu. Rynek biurowy nie zwalnia

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 17 kwi 2018 15:19

Stolica nadal na prowadzeniu. Rynek biurowy nie zwalnia Robert Z. Karniewski, Senior Partner, dyrektor Rynków Regionalnych w Colliers International

Warszawa, z blisko 5,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, pozostaje największym rynkiem biurowym w Polsce. W 2017 roku oddano tu do użytku 275 tys. mkw. (27 projektów), głównie w dzielnicy Mokotów, okolicach ulicy Żwirki i Wigury oraz w Centrum, gdzie podpisano najwięcej umów najmu (208 tys. mkw.). Colliers Internatonal opublikował raport o rynku biurowym  w Polsce. 

REKLAMA

W 2017 roku najwięcej nowych biur powstało w miastach regionalnych – oddano tam do użytku 2/3 spośród 736 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Zmniejszył się poziom pustostanów i na dziewięciu największych rynkach Polski spadł z 12,7 proc. do 10,8 proc. - wynika z najnowszego raportu biurowego Colliers International podsumowującego rynek biur w Warszawie i 6 miastach regionalnych. W publikacji znalazły się także informacje na temat wynagrodzeń pracowników w sektorze biurowym opracowane przez firmę manaHR.

–  Całkowity wolumen transakcji najmu w aglomeracji warszawskiej zwiększył się o 9 proc. w stosunku do 2016 roku i wyniósł prawie 821 tys. mkw. Dużą aktywność najemców widać w zakresie podpisywania nowych umów najmu - nowe kontrakty stanowiły aż 63 proc., a renegocjacje 26 proc.. Ekspansje zajęły pozostałe 11 proc. Największą transakcją na rynku warszawskim była nowa umowa najmu i ekspansja Citi Service Center Poland w Generation Park X –  mówi Paweł Skałba, senior partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

Współczynnik pustostanów w Warszawie zmalał o 2,5 p.p w stosunku do poprzedniego roku i wyniósł 11,7 proc. Powodem był wysoki popyt na biura oraz zdecydowanie niższa niż w 2016 r. nowa podaż. Stawki najmu za powierzchnie biurowe w stolicy pozostały najwyższe na polskim rynku i utrzymywały się na stabilnym poziomie. Niewielki wzrost czynszów było widać w najlepiej zlokalizowanych nowych projektach. Stawki w strefach centralnych wynosiły od 17 do 23 euro za mkw. miesięcznie.

Rynek małopolski wciąż rośnie

Wśród rynków regionalnych najlepsze wyniki odnotował Kraków – największy w Polsce ośrodek nowoczesnych usług dla biznesu. Cieszące się dużym zainteresowaniem firm z sektora IT oraz start-upów miasto stale powiększa zasoby powierzchni biurowej, które przekroczyły już 1 mln mkw. To drugie centrum biurowe Polski, które bardzo dynamicznie się rozwija – budynki ukończone w ciągu ostatnich 5 lat stanowią 50 proc.  istniejącej podaży. W 2017 roku oddano do użytku ponad 190 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (21 projektów). To najlepszy wynik w historii krakowskiego rynku i wśród miast regionalnych.

Poprzedni rok przyniósł także rekord pod względem popytu, który osiągnął ponad 200 tys. mkw. Podobnie jak w Warszawie, najwięcej było nowych umów najmu (48 proc.). Renegocjacje stanowiły 28 proc., a ekspansje i transakcje na użytek właściciela wyniosły odpowiednio 14 proc. i 10 proc.. Podpisane kontrakty nie pokryły jednak wysokiej podaży, wynikiem czego współczynnik powierzchni niewynajętej systematycznie rośnie – na koniec 2017 r. wyniósł on 9,8 proc. Kraków to jednak chłonny rynek, dlatego popyt w minionym roku praktycznie zrównał się z nową podażą. W 2018 r. przewidywany jest dalszy umiarkowany wzrost pustostanów.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA