PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stolica ustępuje miejsca na podium. Rekordowa podaż biur w regionach

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 02 lut 2018 13:55

Stolica ustępuje miejsca na podium. Rekordowa podaż biur w regionach Agata Holak, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank

Niezwykle wysoka aktywność deweloperów i niesłabnące zainteresowanie najemców powierzchnią biurową w największych polskich miastach przełożyły się do pobicia kolejnych rekordów.  Najwięcej powierzchni dostarczono w 2017 roku na rynek w Krakowie, na drugim miejscu z nową podażą na poziomie 74 tys. mkw. znalazła się Łódź - mówi Agata Holak, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank.

REKLAMA

W 2017 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na sześciu największych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź) zwiększyły się o około 428 tys. mkw. oddane do użytku w 53 projektach, dzięki czemu łączne zasoby w tych miastach przekroczyły 4 miliony mkw.  Nowa podaż w minionym roku była tylko o 10 proc.  niższa niż w rekordowym 2016 roku. Największym ukończonym budynkiem był III etap kompleksu Alchemia – Argon (Torus, 36 tys. mkw.) w Gdańsku, jednak to nie Trójmiasto zostało liderem pod względem nowej podaży. Najwięcej powierzchni dostarczono na rynek w Krakowie (190 tys. mkw. , w tym m.in. budynki E i F kompleksu Enterprise Park (Tristan Capital Partners, Avestus Real Estate; 26.4 tys. mkw) oraz II etap O3 Business Campus (Echo Polska Properties; 19.2 tys. mkw.). Na drugim miejscu z nową podażą na poziomie 74 tys. mkw. znalazła się Łódź, gdzie ukończono m.in. 2 inwestycje biurowe zlokalizowane w Nowym Centrum Łodzi: Przystanek mBank (wybudowany przez Ghelamco i zakupiony przez LCN Capital Partners, 24.7 tys. mkw.) i Nowa Fabryczna (SkanskaProperty Poland, 19.4 tys. mkw.).

 Na tym jednak nie koniec – boom inwestycyjny nadal trwa. Na koniec 2017 roku na rynkach regionalnych w budowie pozostawało ponad 1 milion m2 nowych biur, najwięcej w Krakowie (301 tys.  mkw.) oraz we Wrocławiu (291 tys. mkw.). Zgodnie z harmonogramami deweloperów, w 2018 roku na rynek może zostać dostarczone nawet ponad 630 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tak wysokiej aktywności inwestorów w sektorze biurowym nie obserwowano nigdy dotąd.

 Mimo tego, na rynkach regionalnych nie odnotowano zwiększenia łącznej ilości wolnej powierzchni, która stanowiła około 9,4 proc.  całkowitych zasobów. Współczynnik pustostanów na koniec IV kwartału 2017 roku spadł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku we Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach i Poznaniu, natomiast w Łodzi i Krakowie z uwagi na wysoki poziom nowej podaży zanotowano umiarkowane wzrosty. Niemniej jednak, obecnie poziom współczynnika pustostanów jest na wszystkich rynkach bardzo zbliżony, wahając się od 8,2 proc. w Trójmieście do 11,3 proc. w Katowicach.

 Czynsze wywoławcze we wszystkich analizowanych miastach wciąż utrzymują się na stabilnym poziomie, jednak nasilona konkurencja między wynajmującymi powoduje wzrost presji na obniżanie stawek efektywnych nawet o 15-20 proc.  w stosunku do stawek wywoławczych.

  • 1
  • 2
  • krakus 2018-02-05 21:15:16
    To już nie piszecie, że Wrocław goni Kraków?
    No tak , 50 000 m2 oddanych do uzytki w 2017 roku we wrocławiu do ponad 200 000 m2 w Krakowie trudno nawet najlepszemu PRowcowi przekręcić:-)

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - RD BUD partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA