PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stopy zwrotu z nieruchomości na rekordowo niskim poziomie

 • Autor: Propertynews.pl
 • 14 sie 2015 08:04

Stopy zwrotu z nieruchomości na rekordowo niskim poziomie Fot. Fotolia

Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości na wielu rynkach europejskich osiągnęły rekordowo niskie poziomy - wynika z raportu Savills. Spadki notują także potencjalne zyski z polskich projektów.

REKLAMA

Taka sytuacja ma związek z dużą konkurencją wśród inwestorów poszukujących najlepszych nieruchomości, co może przyczynić się do dalszego spadku stóp kapitalizacji, na co pozwala obecnie niski zwrot z obligacji i niskie stopy procentowe. Średnia stóp kapitalizacji dla budynków biurowych znajdujących się w najlepszych lokalizacjach w krajach objętych badaniem, spadła w maju 2015 o 7 punktów bazowych w porównaniu z pierwszym kwartałem.

- W związku z zainteresowaniem nowych inwestorów, ogrom gotówki w Europie rośnie, co prowadzi do dalszego spadku stóp na rynkach. Inwestorzy poszerzają kręgi zainteresowania, w związku z czym poziom ich aktywności rośnie zarówno na głównych rynkach, jak i na rynkach peryferyjnych, a także w segmentach o wyższych stopach zwrotu - komentuje Marcus Lemli, dyrektor Działu Inwestycyjnego na Europę w Savills.

- W Polsce wolumen inwestycji w pierwszej połowie roku był relatywnie niewielki i przekroczył nieznacznie poziom 800 mln euro, co oznacza blisko 45 proc. spadek w porównaniu z pierwszą połową roku ubiegłego. Ostatnie lata potwierdziły jednak, że w drugiej połowie roku dokonuje się znacznie więcej transakcji. Biorąc pod uwagę wolumen transakcji w toku oraz wartość nieruchomości, na które inwestorzy złożyli już oferty zakupu lub nieruchomości będących na etapie marketingu, jak również ilość nowego kapitału inwestycyjnego napływającego do Polski wiemy, że podobna sytuacja będzie miała miejsce również w tym roku. Spodziewamy się, że na całoroczny wolumen transakcji będzie zbliżony do roku poprzedniego (3,1 mld euro), a jedyną barierą do znacznego przekroczenia tej wartości jest ograniczona ilość transakcji o dużym wolumenie - mówi Michał Stępień, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills

Analitycy Savills podają, że średnia osiągalna wartość stóp kapitalizacji dla najlepszych regionalnych centrów handlowych spadła z 5,34 proc. w pierwszym kwartale do 5,25 proc. w maju. Rynek centrów handlowych zyskuje, i będzie nadal zyskiwał, na wzrastającej konkurencji w sektorze biurowym, a potencjalni sprzedający mogą zyskać na silnym zainteresowaniu kupujących. W sektorze logistycznym, w którym stopy kapitalizacji są zwykle najwyższe, również nastąpił spadek z 7,1 proc. w pierwszym kwartale 2015 do 6,9 proc. w maju.

Zgodnie z prognozą firmy Savills, łączne wartość transakcji inwestycyjnych przekroczy ubiegłoroczny wolumen, który na koniec 2015 rok wyniósł 210 mld euro. Według analityków Savills, udział inwestorów zagranicznych w Europie nadal rośnie. Inwestorzy z USA, Kanady i Bliskiego Wschodu są obecnie najbardziej aktywni i odpowiadają za 45 proc. wszystkich transakcji. Inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Szwecji nadal poszukają okazji w Europie. Savills podaje, że Londyn, Paryż i duże niemieckie miasta, jak Berlin, Monachium i Frankfurt to wciąż jedne z najbardziej pożądanych lokalizacji wśród inwestorów. Z kolei takie peryferyjne rynki, jak Dublin, Madryt i Mediolan także uplasowały się w czołówce najlepszych lokalizacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • sylwester 2015-11-14 01:50:49
  Adam wróć do szkoły podszlifowac się trochę w temacie inwestowania kapitału w nieruchomości.
 • Cezary 2015-08-16 23:45:41
  Zajmuję się pośredniczeniem w wynajmach komercyjnych poza galeriami handlowymi (nimi prawie się nie zajmuję), ze specjalnością: lokale handlowe i gastronomiczne oraz komercjalizowanie lokali, kupowanych pod wynajem (i sprzedaż gotowych biznesów gastronomicznych), na rynku drobnych transakcji (ok kilku-kilkunastu tys.zł do 10-20-30 tys.zł) - w miastach niedużych, tj. rzędu ok. 300-400 tys. mieszkańców - i na tym rynku stopa zwrotu (liczona uproszczoną metodą inwestorską), którą zapewniam mym Klientom w wynajmach zwykle 3-5-10-letnich (lub 10+10 lat), długoterminowo średnio na poziomie dochodu netto rzędu ok. 8-14 % rocznie, jest normalna i osiągalna "na luzie", a to bez względu na koniunkturę makroekonomiczną - może się różnić na przestrzeni kilku lat (plus-minus 2-3 % rocznie). A piszę to z punktu widzenia zaledwie 20 lat zajmowania się lokalnym rynkiem komercyjnym (poza galeriami handlowymi), tj. główne ulice centrów miast i główne ulice osiedlowe. Agencja Lider-Doradca (Bydgoszcz i Toruń)
 • Adam 2015-08-14 10:23:14
  Zostanrentierem.com : czary mary z tymi 8%. nie dajcie się oszukać. ROIC na nieruchomościach reguluje rynek i jesli on nie osiąga takich wartości to tym bardziej nie otrzymacie ich z rentingu

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA