PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefy dla biur

  • Autor: propertynews.pl
  • 30 kwi 2014 12:34

Strefy dla biur

Specjalne Strefy Ekonomiczne przez lata kojarzyły się tylko z projektami produkcyjnymi. Zmiana przepisów rozszerzających katalog firm, które mogą korzystać z ulg i zwolnień strefowych, otworzyła nowe perspektywy dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. O rynku powierzchni biurowych w SSE rozmawiamy z Mirosławem Czarnikiem, prezesem Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

REKLAMA

Jak ocenia pan możliwość rozwoju inwestycji biurowych w SSE?

Teraz popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w strefach napędza przede wszystkim rozwój centrów usług dla biznesu rozumianych jako procesy związane z wewnętrznym funkcjonowaniem międzynarodowych korporacji - tzw. offshoring kluczowych procesów.

W dobie kryzysu tego typu inwestorzy zaczęli poszukiwać nie tylko nowych miejsc dla lokowania swoich centrów - obecnie liczą się dla nich także oszczędności oraz poprawa wydajności. Stąd też popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe pojawił się w państwach, w których jest dostęp do wykształconej, znającej języki obce i pracowitej młodzieży. A takim krajem jest Polska.

Nie bez znaczenia jest też zwiększenie opłacalności funkcjonowania takich firm dzięki postępowi technologicznemu i w końcu coraz większy popyt na usługi outsourcingu wybranych procesów, czyli efekt skali.

Jakie firmy są najczęściej najemcami powierzchni biurowych w strefach?

W Polsce branża nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się dynamicznie dopiero od 10 lat, co oznacza, że wiele firm jest wciąż na początkowym etapie rozwoju. Zdarza się zatem, że ich inwestycje i nakłady przewyższają osiągane przychody, a to nie skłania do rozważań na temat alternatywnej lokalizacji w strefie.

Spółki, które już okrzepły, mają za sobą zasadnicze nakłady inwestycyjne, a ich działalność przynosi niewielkie zyski. Zaczynają więc interesować się ofertą stref.

Jeśli dołożymy do tego starania fiskusa o to, by działalność prowadzona w naszym kraju była też tutaj opodatkowana, odpowiedź na pytanie o wzrost zainteresowania ofertą specjalnych stref ekonomicznych ze strony branży nowoczesnych usług dla biznesu, jest prosta.

Jakie są oczekiwania najemców wobec biurowców zlokalizowanych w strefach?

Najemcy chcą wynajmować budynki najwyższej jakości, w których z jednej strony zastosowano rozwiązania skutkujące dużymi oszczędnościami w zużyciu wody czy energii elektrycznej, ale z drugiej gwarantujące pracownikom optymalne warunki do pracy.

Dlatego postawiliśmy na najnowocześniejsze technologie, umożliwiające nam zdobycie pierwszego w Polsce certyfikatu BREEAM na poziomie "Outstanding" dla budynku biurowego.

Najemców z tej branży przyciągają komfortowe, ale przede wszystkim elastyczne powierzchnie biurowe. Firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych muszą mieć zapewnioną możliwość ewentualnego dalszego rozszerzania swojej działalności w ramach konkretnej inwestycji. Korzysta z tego właśnie Górnośląski Park Przemysłowy.

Cały wywiad z Mirosławem Czarnikiem już w najbliższym wydaniu Property Magazine

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA