PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sukces mierzony urzędnikiem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 gru 2013 10:29

Sukces mierzony urzędnikiem

Kolejne centra usług dla biznesu wyrastają nad Wisłą jak grzyby po deszczu. Pracę w nich znalazło już 120 tys. osób, a z roku na rok liczba ta rośnie. W wyścigu o nowe inwestycje coraz aktywniej biorą udział Katowice. Na koncie mają już pierwszy duży sukces - skusiły IBM.

REKLAMA

W Katowicach działają 32 centra zaliczane do sektora usług biznesowych (BPO, ITO, SSC, R&D oraz CC). Na całym Górnym Śląsku pracuje w nich 12 tys. osób, a w przyszłym roku powstaną miejsca dla 3 tys. kolejnych. Bo do grona firm działających w aglomeracji dołączają następne - jak IBM, a inne - jak Capgemini, Kroll Ontrach czy ING Services - rozszerzają działalność.

Pracownik na wagę złota

- Potencjał do rozwoju sektora outsourcingu w Katowicach wynika z kilku czynników: najlepiej rozwiniętej infrastruktury w Polsce, niskiego nasycenia rynku podobnymi projektami, dostępności powierzchni biurowej oraz pro-biznesowego podejścia władz lokalnych - komentuje Tomasz Subocz, Associate Director w agencji Savills.

Katowice mają port lotniczy w Przyrzowicach, a autostrada A4 gwarantuje m.in. swobodny dostęp do międzynarodowego lotniska w podkrakowskich Balicach. Gęsta sieć dróg oraz liczne połączenia tramwajowe i kolejowe wewnątrz konurbacji śląskiej pozwalają łatwo przemieszczać się pomiędzy głównymi miastami, przez co rynek pracowników obejmuje region, w którym mieszkają 3 mln osób. - Siłą Górnego Śląska są nie tylko Katowice, ale również miasta sąsiadujące, np. Gliwice, Tychy, Sosnowiec, Bytom, Dąbrowa Górnicza. To zwiększa szanse znalezienia pracowników - podkreśla Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Infrastructure Services, Capgemini Polska.

W Delivery Centre firmy IBM w Katowicach pracują osoby z całej aglomeracji śląskiej. Jednym z kluczowym czynników istotnych dla pracowników tej firmy jest m.in. dojazd do pracy czy miejsca parkingowe.

Choć przez ostatnie lata Katowice pozostawały w tyle za miastami walczącymi o inwestorów centrów usług, teraz konkurują mniejszym nasyceniem rynku centrami o podobnych funkcjach, co zmniejsza presję na wynagrodzenia pracowników oraz ryzyko ich rotacji. - Wciąż jest duża liczba kandydatów z kompetencjami językowi oraz duży odsetek studentów i absolwentów kierunków technicznych. To m.in. ten czynnik zadecydował o tym, że takie firmy jak IBM czy ING Services ulokują się czy rozwiną w Katowicach - tłumaczy Tomasz Subocz.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA