PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sukces mierzony urzędnikiem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 gru 2013 10:29

Sukces mierzony urzędnikiem

Kolejne centra usług dla biznesu wyrastają nad Wisłą jak grzyby po deszczu. Pracę w nich znalazło już 120 tys. osób, a z roku na rok liczba ta rośnie. W wyścigu o nowe inwestycje coraz aktywniej biorą udział Katowice. Na koncie mają już pierwszy duży sukces - skusiły IBM.

REKLAMA

W Katowicach działają 32 centra zaliczane do sektora usług biznesowych (BPO, ITO, SSC, R&D oraz CC). Na całym Górnym Śląsku pracuje w nich 12 tys. osób, a w przyszłym roku powstaną miejsca dla 3 tys. kolejnych. Bo do grona firm działających w aglomeracji dołączają następne - jak IBM, a inne - jak Capgemini, Kroll Ontrach czy ING Services - rozszerzają działalność.

Pracownik na wagę złota

- Potencjał do rozwoju sektora outsourcingu w Katowicach wynika z kilku czynników: najlepiej rozwiniętej infrastruktury w Polsce, niskiego nasycenia rynku podobnymi projektami, dostępności powierzchni biurowej oraz pro-biznesowego podejścia władz lokalnych - komentuje Tomasz Subocz, Associate Director w agencji Savills.

Katowice mają port lotniczy w Przyrzowicach, a autostrada A4 gwarantuje m.in. swobodny dostęp do międzynarodowego lotniska w podkrakowskich Balicach. Gęsta sieć dróg oraz liczne połączenia tramwajowe i kolejowe wewnątrz konurbacji śląskiej pozwalają łatwo przemieszczać się pomiędzy głównymi miastami, przez co rynek pracowników obejmuje region, w którym mieszkają 3 mln osób. - Siłą Górnego Śląska są nie tylko Katowice, ale również miasta sąsiadujące, np. Gliwice, Tychy, Sosnowiec, Bytom, Dąbrowa Górnicza. To zwiększa szanse znalezienia pracowników - podkreśla Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Infrastructure Services, Capgemini Polska.

W Delivery Centre firmy IBM w Katowicach pracują osoby z całej aglomeracji śląskiej. Jednym z kluczowym czynników istotnych dla pracowników tej firmy jest m.in. dojazd do pracy czy miejsca parkingowe.

Choć przez ostatnie lata Katowice pozostawały w tyle za miastami walczącymi o inwestorów centrów usług, teraz konkurują mniejszym nasyceniem rynku centrami o podobnych funkcjach, co zmniejsza presję na wynagrodzenia pracowników oraz ryzyko ich rotacji. - Wciąż jest duża liczba kandydatów z kompetencjami językowi oraz duży odsetek studentów i absolwentów kierunków technicznych. To m.in. ten czynnik zadecydował o tym, że takie firmy jak IBM czy ING Services ulokują się czy rozwiną w Katowicach - tłumaczy Tomasz Subocz.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA