PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Świetne wieści z rynku biurowego. Popyt, który przejdzie do historii

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 lip 2017 10:14

Świetne wieści z rynku biurowego. Popyt, który przejdzie do historii Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska

W Warszawie w budowie znajduje się obecnie ponad 722 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pomimo wysokiej podaży nowych budynków rynek pozostaje w bardzo dobrej kondycji - wynika z raportu Savills Polska. Świadczy o tym zmniejszająca się stopa pustostanów i najwyższy w historii wskaźnik popytu odnotowany na półmetku roku - Ryzyko wzrostu poziomu pustostanów dotyczy przede wszystkim starszych budynków. Ich właściciele coraz częściej będą zmuszeni inwestować w odświeżenie powierzchni lub nawet decydować się na zburzenie nieruchomości i wykorzystanie gruntu na inne cele – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający firmy.

REKLAMA

- Pomimo coraz częściej pojawiających się obaw związanych z zagrożeniem odwrócenia się koniunktury w wyniku bardzo dużej liczby projektów w budowie, dane pokazują, że równowaga pomiędzy podażą a popytem, póki co, jest zachowana. Rynek biurowy w Warszawie jest chłonny i uzasadnia tak wysoką aktywność deweloperów. Biorąc pod uwagę preferencje najemców do wybierania obiektów nowych, ryzyko wzrostu poziomu pustostanów dotyczy przede wszystkim starszych budynków. Ich właściciele coraz częściej będą zmuszeni inwestować w odświeżenie powierzchni lub nawet decydować się na zburzenie nieruchomości i wykorzystanie gruntu na inne cele – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

Zgodnie z raportem "Market in Minutes - Rynek Biurowy w Warszawie" w budowie znajduje się obecnie 722,2 tys. mkw. W pierwszej połowie roku podaż nowej powierzchni biurowej wyniosła 131 400 mkw. Największy obiekt oddany do użytku w tym okresie to druga faza kompleksu Business Garden, w skład którego wchodzą cztery budynki o łącznej powierzchni 54,8 tys. mkw. Szacuje się, że do końca roku przybędzie kolejne 185 tys. mkw. Nie zostanie zatem pobity zeszłoroczny rekord, kiedy oddanych zostało do użytku aż 407 tys. mkw. m.in. dzięki budynkom wieżowym Warsaw Spire i Q22.

Począwszy od przyszłego roku przez trzy kolejne lata oddawane będą największe kompleksy biurowe będące obecnie w budowie: Mennica Legacy Tower (63,8 tys. mkw.; planowane zakończenie pierwszej fazy w 2018 r.), The Warsaw Hub (75 tys. mkw.; planowane zakończenie budowy w 2019 r.) i Varso (106,2 tys. mkw.; planowane zakończenie budowy w 2020 r.).

Jak podaje firma Savills w pierwszej połowie br. w Warszawie padł rekord pod względem ilości wynajętej powierzchni. Popyt na poziomie 391,4 tys. mkw. to wynik wyższy od pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku (360,6 tys. mkw.) i najwyższego w historii poziomu odnotowanego w 2015 r., kiedy w dwóch pierwszych kwartałach wynajęto łącznie 390,2 tys. mkw.

30 proc. popytu przypadło na Centrum, w skład którego wchodzą cztery podstrefy, w tym m.in. Zachodnie Centrum (City Center West) zlokalizowane wokół ronda Daszyńskiego, gdzie wynajęto 76,7 tys. mkw. W tym czasie na Mokotowie wynajęto 87,3 tys. mkw. (z czego na Służewcu 60,4 tys. mkw.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA