PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szukasz pracy w BPO? W tych miastach znajdziesz ją najszybciej

  • www.pulshr.pl
  • 06 lip 2016 12:53

Szukasz pracy w BPO? W tych miastach znajdziesz ją najszybciej Fot. Fotolia

W ponad 40 polskich miastach funkcjonuje już 936 centrów usług dla biznesu. Najwięcej - bo 155 centrów - ulokowanych jest w Warszawie. W gronie miast skupiających ponad 100 centrów znajdują się również: Kraków, Wrocław i Trójmiasto - wynika z raportu Stowarzyszenia ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2016”.

REKLAMA

 

Co ważne, kilkanaście nowych centrów usług, które rozpoczęły działalność w 2015 roku i pierwszym kwartale 2016 r. (lub których otwarcie zapowiedziano na pozostałą część 2016 roku) to reinwestycje firm, które z powodzeniem prowadzą działalność w innych miastach Polski.

Przykładami są nowe inwestycje takich firm jak: AMS, Luxoft, State Street, PwC w Trójmieście, Luxoft i Credit Suisse w Warszawie, GlobalLogic (REC) w Krakowie, UBS we Wrocławiu, Atos w Opolu, CERI International w Białymstoku, Capgemini w Poznaniu czy Wincor Nixdorf w Szczecinie.

Liczba centrów, a liczba pracowników

Mimo iż to w Warszawie ulokowana jest największa liczba centrów usług dla biznesu, zdecydowanym liderem pod względem zatrudnienia pozostaje Kraków, gdzie we wszystkich centrach usług pracuje już ponad 50 tys. osób. Tym samym jest to najważniejszy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ogółem we wszystkich centrach usług w Polsce pracuje dziś 212 tys. osób. 86 proc. ogółu zatrudnionych pracuje w siedmiu głównych ośrodkach w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, aglomeracji katowickiej, Łodzi i Poznaniu.

Mniejsze ośrodki gonią gigantów

W ostatnich trzech latach (od pierwszego kwartału 2013 r.) zatrudnienie w centrach zagranicznych wzrosło o co najmniej 40 proc. Rekordowy wzrost zanotowano w Lublinie, Rzeszowie i Trójmieście, gdzie poziom zatrudnienia w 2016 roku był wyższy o ponad 100 proc. w porównaniu do 2013 r.

Bardzo wysokim przyrostem miejsc pracy (80-100 proc.) charakteryzuje się także aglomeracja katowicka i Kraków. W tym ostatnim mieście powstało w omawianym okresie najwięcej nowych miejsc pracy w centrach z kapitałem zagranicznym (ponad 20 tys.).

Jednak mimo wysokich wzrostów w dużych ośrodkach, na polskiej mapie usług biznesowych wyraźnie zaznaczają swoją obecność także średniej wielkości miasta. W szczególności można przytoczyć przykłady Lublina, Bydgoszczy i Rzeszowa, których łączny udział w strukturze zatrudnienia w centrach zagranicznych w Polsce wzrósł w porównaniu do 2013 roku z 4,6 proc. do 5,3 proc.

Co zrobić, aby ten trend utrzymać?

- Nasza konkurencja nie śpi. Czy to Czechy, czy Rumunia, Indie, Meksyk czy Brazylia, więc trzeba się starać i walczyć o przychylność inwestorów, których oczekiwania idą w górę - mówi Jacek Levernes, prezes ABSL. W jego opinii, jednym z elementów wzmacniania konkurencyjności jest zmiana systemu edukacyjnego.

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA