PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Takiej walki o pracowników jeszcze w Polsce nie było

  • wnp.pl
  • 27 wrz 2017 12:41

Takiej walki o pracowników jeszcze w Polsce nie było Property Forum 2017

Chcąc sprostać wyzwaniu braku pracowników, potrzebne są zmiany w systemie edukacji, nauki miękkich kompetencji i praktycznych, z mniejszym naciskiem na wiedzę encyklopedyczną i odtwórczą. Ale także pracodawcy mogą i powinni aktywniej włączyć się w proces edukacji i zmniejszenia problemu fluktuacji kadr.

REKLAMA

Wokół tych m.in. wątków toczyła się debata zatytułowana "BPO/SSC. Akcja rekrutacja. Jak rozwijać rynek pracowników dla sektora nowoczesnych usług", która odbyła się podczas konferencji "Property Forum" w Warszawie.

Problem braku rąk do pracy

Z różnych analiz wynika, że pozyskanie pracowników o właściwych kompetencjach stało się już poważnym problemem gospodarczym w Polsce. Np. według badania The Boston Consulting Group, tak ocenia połowa ankietowanych. Mowa jest zarówno o osobach rekrutowane na wyższe stanowiska, jak i pracowników liniowych.

Wiele firm (69 proc.) informuje, że to brak na rynku poszukiwanych pracowników blokuje ich działalność B+R, co może stać się poważniejszym problemem, aby firma się rozwijała.

- Takiego rynku pracowników i walki o nich, jaki mamy obecnie, nie było jeszcze w Polsce – mówił Artur Skiba, prezes The Board i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - Widzimy to we wszystkich branżach, może poza bankowością, ale najbardziej zażarte boje toczą się o pracowników IT.

O ile w przypadku pracowników niższego szczebla firmy w Polsce jeszcze sobie radzą, uzupełniając braki Ukraińcami, to jest poważny problem z pozyskaniem osób na wyższy i średni szczebel zarządzania. Aż 60 proc. badanych firm planuje taką rekrutację, ale ma problemy z jej realizacją.

Problem się będzie pogłębiał z powodów niekorzystnych zmian demograficznych. W ciągu 5 lat podaż rąk do pracy może się zmniejszyć o 500 tys.

- Mamy też problem systemowy, bowiem tylko 18 proc. osób w wieku 18 – 24 lat jest aktywna zawodowo i należy pobudzić chęć do pracy wśród pozostałych 82 proc. – mówił Artur Skiba.

Korekta oceny sytuacji

Nieco inaczej sytuację postrzegał Krzysztof Kozłowski, prorektor do spraw dydaktyki i studentów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Ze wspomnianych 82 proc. nieaktywnych zawodowo młodych ludzi trzeba odjąć ok. 25 proc. studiujących. Zarazem doktor Kozłowski wskazał na dwa inne problemy, dotyczące całego pokolenia Y.

Po pierwsze, dobre jest to, że młodzi mają możliwość wyboru ofert i miejsca pracy. Ale sami nie zawsze potrafią dokonać właściwego wyboru i określić perspektyw własnego rozwoju.

- Mówimy i o rozmijaniu się cyklów koniunkturalnych z otwieraniem kierunków studiów, i nie zawsze pożądanymi kierunkami studiów, po których trudno znaleźć pracę, jak i o zaniżonym poziomie edukacji już w szkołach średnich – stwierdził Krzysztof Kozłowski.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA