PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Technologiczna rewolucja przyszłością rynku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lip 2016 17:17

Technologiczna rewolucja przyszłością rynku

Nowoczesne metody oszczędzania energii, zaawansowany system BIM, nowe sposoby projektowania... Branża nieruchomości rozwija się w jednym, ultratechnologicznym kierunku. Eksperci rynkowi przewidują, w jakim kierunku pójdzie rozwój technologii nieruchomościowych.

REKLAMA

Jaką przyszłość wróżą rynkowi zielonych budynków eksperci z branży?

Jacek Łukaszewski, Schneider Electric Polska:

W najbliższej przyszłości technologie w zakresie „zielonych biurowców” koncentrować się będą na integracji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych z rozwiązaniami Smart Grid. Wówczas analizowanie danych będzie jeszcze ważniejsze, gdyż konieczne stanie się przejście z konwencjonalnego źródła energii na te pochodzące np. z paneli słonecznych. Do tego dojdzie jeszcze zarządzanie energią znajdującą się w magazynach energii. Na świecie technologie te dopiero wchodzą do użytku, a w Polsce ich wykorzystanie będzie uzależnione głównie od ceny takiej technologii i świadomości konsumentów, głównie tych biznesowych.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys, APA Wojciechowski Architekci:

Jeszcze wiele przed nami. Wspomniana technologia BIM jest dopiero na etapie rozwoju, mimo to daje już olbrzymie możliwości przeprowadzania licznych symulacji komputerowych, które dopiero zaczynają być wykorzystywane w Polsce.

Dr inż. arch. Jan Cieśla, BuroHappold Engineering:

Wymagania systemów certyfikacji oraz rynku wzrastają, wymuszając stały rozwój technologii projektowania i budowania obiektów. Duże interdyscyplinarne zespoły projektowe stosujące zaawansowane technologie projektowania, takie jak BIM, mają zdecydowaną przewagę, mogąc zoptymalizować obiekt nie tylko pod względem kosztów inwestycyjnych czy operacyjnych, ale przede wszystkim dając możliwość stworzenia zdrowych i produktywnych miejsc pracy.

Adam Targowski, Skanska Property Poland

W przyszłości zielone budownictwo będzie dziedziną, która wyjdzie poza kontekst samych budynków i stosowanych w nich rozwiązań. Podczas realizacji projektów już teraz myślimy o odpowiednim zagospodarowaniu okolicy biurowców, całych ulic, a nawet miejsc, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych inwestycji.

Dr inż. Marcin Gawroński, Sweco Consulting

Oprócz zastosowania takich rozwiązań jak trigeneracja czy odnawialne źródła energii, które w Polsce są stosunkowo rzadko spotykane na większą skalę, zachęca się do wykonania analizy passive design i free cooling oraz zastosowania rozwiązań według tych strategii, co ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA