PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ten rok może przynieść rekord nowej podaży na rynku biurowym

  • Autor: propertynews.pl
  • 30 kwi 2013 12:05

Ten rok może przynieść rekord nowej podaży na rynku biurowym

W I kwartale 2013 roku na warszawski rynek trafiło 76 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do końca roku może zostać dostarczone dodatkowe 230-240 tys. mkw. Jeśli te prognozy się sprawdzą, w br. roczna podaż przekroczy 300 tys. mkw., co będzie najwyższą wartością od 2001 roku - podaje DTZ w raporcie DTZ Property Times Warsaw Office Q1 2013.

REKLAMA

Pod koniec I kwartału 2013 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 3,94 mln mkw. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 roku na rynek trafiło 76 tys. mkw. powierzchni biurowej. W tym czasie wolumen transakcji najmu wyniósł niemal 100 tys. mkw. Należy zauważyć, że przeciętna kwartalna wartość w 2012 roku wynosiła 110 tys. mkw.

W porównaniu do poprzedniego kwartału stopa pustostanów w Warszawie wzrosła o 1 punkt proc. i wyniosła 9,9 proc. Wysokość czynszów wywoławczych nie zmieniła się i pozostała na poziomie od 24 do 27 euro za mkw. w centralnych lokalizacjach i od 14 do 16 euro poza centrum miasta.

DTZ jest zdania, że aktywność na rynku najmu w kolejnych 8-12 miesiącach może spaść w rezultacie spodziewanego spowolnienia gospodarczego.

- Biorąc pod uwagę wysoki poziom podaży planowanej na 2013 rok oraz spodziewany spadek popytu, przewidujemy, że stopa pustostanów może wzrosnąć w ciągu 2013 roku - mówi Katarzyna Lipka, Senior Consultant w Dziale Consulting & Research DTZ. - W 2014 spodziewamy się ukończenia nieco mniejszej ilości powierzchni (270-280 tys. mkw.), z czego ok. 250- 255 tys. mkw. znajduje się w fazie realizacji. Większość nowych projektów biurowych w 2013 i 2014 roku pojawi się w trzech strefach: Południowy Zachód, Południe Górne i Centrum - dodaje Katarzyna Lipka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA