PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

There Is No Alternative...

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 06 lis 2015 16:53

There Is No Alternative... Fot. Fotolia

Poziom inwestycji w polskie nieruchomości komercyjne rośnie. Zwiększa się nie tylko liczba transakcji, ale przede wszystkim wielkość zainwestowanego kapitału. Coraz częściej w grę wchodzą przejęcia portfelowe. Bo nieruchomości nie mają dziś alternatywy. Tylko w tej branży, jeśli działa się oportunistycznie, stopy zwrotu mogą sięgać powyżej 20 proc.

REKLAMA

- Jeden z moich kolegów powiedział, że żyjemy w czasach TINA – There is no alternative. Wydarzenia w Chinach tylko pogłębiają to zjawisko. Jeszcze na początku tego roku amerykański FED zapowiadał, że podwyższy stopy procentowe, ale teraz pomysły te są już raczej nieaktualne – mówi Przemysław Krych, prezes Griffin Real Estate.

Konrad Białas, analityk DM TMS Brokers SA potwierdza, że Bank Centralny Chin, aby reagować na wysychanie płynności na rynku kredytowym, już obniża stopy procentowe. - Kolejne spadki z pewnością czekają nas jeszcze w tym roku - mówi.

W otoczeniu niskich stóp procentowych będziemy żyć przez najbliższe lata. - Oznacza to, że rządy nie płacą nic lub wręcz każą sobie płacić za przechowywanie pieniędzy. Firmy nie płacą za swoje obligacje, banki każą sobie płacić za przechowywanie pieniędzy, a akcje są albo rekordowo drogie, ale bardzo szybko spadają. Więc „there is no alternative”, tylko nieruchomości – podsumowuje prezes Griffin Real Estate.

Tylko Polska?

Dziś nieruchomościowe aktywa poszukiwane są w różnych częściach kontynentu, ale szczególnie interesująca jest Europa Centralna i Południowa. Jak mówi Thomas Kurzmann z GTC, tu możliwe są do osiągnięcia naprawdę wysokie stopy zwrotu z nieruchomości. - W tym momencie największym zainteresowaniem funduszy spośród wszystkich krajów Europy Centralnej cieszy się Polska - wyjaśnia.

Jednak Grfiin poszukuje okazji także w innych państwach regionu. - Polska, dzięki swojej wielkości i dużej liczbie miast regionalnych, pozostaje najbardziej atrakcyjna. Z kolei Czechy, Słowacja czy Węgry to tzw. państwa jednego miasta – wyjaśnia Przemysław Krych.

Interesującym rynkiem jest Rumunia. Inwestorzy coraz częściej spoglądają także na Europę Południową. - Włochy i Hiszpania wyglądają interesująco, ale w Hiszpanii dał się już zauważyć wzrost cen – podkreśla.

Adrian Karczewicz z firmy Skanska zwraca uwagę na coraz większe zainteresowanie inwestorów miastami regionalnymi w Polsce. - W 2014 roku przypadło na nie 25 proc. wszystkich dokonanych transakcji. W I połowie 2015 roku jest jeszcze lepiej - ponad 50 proc. - wylicza.

Poza Warszawą najatrakcyjniejsze są Wrocław i Kraków. Przemysław Krych wymienia też Łódź. - Do tej pory niedoceniana, chwali się znacznym spadkiem pustostanów. Atrakcyjny stają się też Poznań, który przez wiele lat był śpiącym gigantem oraz Trójmiasto - wyjaśnia.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA