PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

To może być trudny rok dla nieruchomości komercyjnych - zobacz relację z EEC 2012

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 maj 2012 09:50

To może być trudny rok dla nieruchomości komercyjnych - zobacz relację z EEC 2012

Sektor nieruchomości komercyjnych w naszym kraju wciąż ma się dobrze, ale jak wskazywali uczestnicy debaty „Rok wyzwań - perspektywy rozwoju i zagrożenia na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce", która miała miejsce w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, druga połowa roku może przynieść spowolnienie.

REKLAMA

- W stolicy dość szybko przebrnęliśmy przez kryzys, a lata 2009-2011 były dobrym okresem dla rynku nieruchomości komercyjnych - mówił Tomasz Buras, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, Savills Polska. - Mieliśmy do czynienia z dużą liczba transakcji, wskaźniki pustostanów utrzymywały się na bezpiecznym poziomie, a deweloperzy pozostawali aktywni - dodał.

2012 rok również rozpoczął się bez żadnych zawirowań, ale kluczowa dla dalszego rozwoju sytuacji będzie dopiero druga połowa roku. - Obecnie w Polsce mamy do czynienia z pędem inwestycyjnym związanym z realizacją projektów infrastrukturalnych, których katalizatorem jest Euro 2012 - przekonywał przedstawiciel firmy Savills.

Zdaniem eksperta, patrząc globalnie na to, co dzieje się w gospodarce i na czynniki istotne z punktu widzenia korporacji, czyli najemców i instytucji finansujących nowe projekty, najistotniejsze będzie to, czy Polska nadal pozostanie odizolowaną wyspą z kwitnącą gospodarką.
Również w ocenie Patricka Delcola, prezesa DTZ Polska oraz prezesa Polskiej Rady Centrów Handlowych, w 2012 roku dojdzie do pewnego zahamowania na rynku nieruchomości komercyjnych w naszym kraju. Wpływ na to będzie miała ogólna sytuacja gospodarcza, ale - co najciekawsze - także fakt, że 2011 rok był najlepszy na rynku inwestycyjnym od 10 lat, wyłączając rekordowy, 2006 rok.

- Produkty inwestycyjne dostępne na naszym rynku są wyceniane na 43 mld euro. Dla porównania w Wielkiej Brytanii ich wartość szacuje się na 617 mld euro. W 2011 roku w Polsce sprzedano projekty za 2,5 mld euro, czyli 6 proc. wszystkich. To bardzo dużo. Najwięcej transakcji dotyczyło nieruchomości handlowych - mówił Patrick Delcol.

Najemcy siłą rynku
Tomasz Buras uważa, że 2012 rok będzie trudnym okresem m.in. na rynku biurowym, gdzie dynamika wzrostu rynku może nie zostać utrzymana. - Widać wyraźnie, że proces zamykania transakcji bardzo się wydłuża - zaznaczał.

Jego zdaniem obecna sytuacja na rynku najmu powierzchni biurowych jest jednak dobra. - Poza Warszawą mamy kilka miast regionalnych jak Wrocław i Kraków, które powoli rosną na taką skalę, że tylko w oparciu o już tam obecnych najemców, można budować biznesplan. Deweloperzy szykują nowe projekty i są skłonni budować spekulacyjnie - argumentował Buras.

  • kuraks 2012-12-03 12:24:50
    Hehe.... przecież ilość zawieranych transakcji stale rośnie i nie zapowiada się, aby było inaczej. Inwestorzy przejmują głównie okazje - z bazy Jartomu znikają kolejne hale, a co będzie dalej? Podejrzewam, że będziemy mieli do czynienia z potężnymi wzrostami cen...
  • kuki 2012-05-23 13:03:31
    Nie sądzę, że trudny. Bo dlaczego? Ceny maleją, ale transakcje są zawierane - sam obserwuję rynek nieruchomości i bazy Jartomu. Zmiany widać i na pewno nie będzie to zły rok dla branży.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA