PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

To one budują Warsaw Spire

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 mar 2016 08:16

To one budują Warsaw Spire Dzień kobiet na budowie Warsaw Spire

Architektki, inżynierki projektu, kontrolerki, kosztorysantki, kierowniczki robót - poznaj sylwetki piękniejszej części zespołu budującego Warsaw Spire.

REKLAMA

Warsaw Spire jest jednym z największych przedsięwzięć budowlanych w stolicy. Projekt Ghelamco od 2011 realizują setki pracowników. W tym świecie betonu i stali bardzo ważną rolę ogrywają kobiety. 

Nad realizacją projektu czuwa zespół biura budowy, którego znaczną część tworzą kobiety. Czym się zajmują? 

Od spraw administracyjnych, przygotowywania wycen, kosztorysów i przetargów, poprzez przygotowywanie dokumentacji budowlanej, projektów wnętrz dla poszczególnych najemców i ich obsługę, współpracę projektantami i podwykonawcami, aż po koordynację, nadzór nad terminami, poszczególnymi frontami robót i przygotowywanie budynków do obioru. Jednym słowem jest to i praca za biurkiem, i w kasku na placu budowy, w typowo „męskim”, jak się do niedawna zdawało, środowisku.

Jak przyznaje Agnieszka, zastępca kierownika budowy Wronia 31, kierownik obiektu na budowie Warsaw Spire, dla niektórych kobieta-kierownik to wciąż „przekleństwo”, zgodnie z powiedzeniem – gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle.

Z drugiej strony, jak przekonuje Kinga, kosztorysant, do widoku kobiety w kasku mężczyźni zdążyli się już przyzwyczaić. A i kobiety pracujące na budowie zdają się nie żałować, że w pracy nie mogą nosić szpilek. Raczej – jak mówi Kinga, inżynier projektu - praca przy realizacji Warsaw Spire wywołuje u wielu mężczyzn nie zdziwienie, ale lekką zazdrość. Budowa Warsaw Spire jest miejscem, które rozpoznaje każdy warszawiak, budzi ogromne emocje, a postępy prac śledzi szerokie grono jej fanów – na przykład znajomi Katarzyny, managera do spraw aranżacji najemców, wysyłają do niej linki do artykułów czy nocne zdjęcia z pytaniami, czy budowa jeszcze nie śpi.

Kobieca część zespołu pytana o to, co w pracy na placu budowy najbardziej fascynuje, przyznaje, że są to wciąż nowe wyzwania. Milena, kosztorysant, mówi, że w tej pracy nie ma miejsca na nudę czy rutynę, a jak dodaje Marlena, kierownik robót budowlanych, najciekawsze sytuacje przynoszą same projekty. Przykład - montaż iglic za pomocą helikoptera.

Dlaczego wybrały akurat taką branżę? Główna przyczyna to pasja. U niektórych zaczęła się wcześnie – od dziecięcej fascynacji pracą żurawi czy koparek na budowie, czy dzięki inspiracji tatą-złotą rączką, który, jak w przypadku Eweliny, kontrolera dokumentów w biurze budowy Warsaw Spire, natchnął ją do wyboru studiów budowniczych.

  • 1
  • 2
  • asianti 2016-03-12 14:17:16
    nie po to kobiety studiują budownictwo żeby stać przy betoniarce czy kopać doły pod fundamenty
  • zuo 2016-03-08 10:38:08
    zawsze myślalem, że jednak budowa obiektów odbywa się tak raczej na placu budowy, a nie za biurkiem. Gdzie są murarki, tynkarki i operatorki dźwigu?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA