PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tomasz Trzósło: Kolejne miesiące pod znakiem wielkich transakcji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 cze 2014 08:31

Tomasz Trzósło: Kolejne miesiące pod znakiem wielkich transakcji

Pierwsze miesiące 2014 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przyniosły zasadnicze zmiany. Jak zauważa w rozmowie z Propertynews.pl Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce, rynek utrzyma zeszłoroczny wynik jeśli chodzi o wolumen transakcji inwestycyjnych, a nawet ma szansę go poprawić.

REKLAMA

- W ciągu pierwszych miesięcy na rynku podpisane zostały umowy sprzedaży wielu kluczowych aktywów, a całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce przekroczył miliard euro. Co więcej, wciąż jest szansa na kolejne, duże transakcje w roku 2014. Inwestorzy monitorujący polski rynek mają jeszcze duże zasoby finansowe, które mogą posłużyć do przejęcia kolejnych nieruchomości komercyjnych. Na jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynkowych wyrosła branża magazynowa.- tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl.

Zdaniem Tomasza Trzósło bardzo prawdopodobne jest, że wartość transakcji inwestycyjnych w całym 2014 będzie zbliżona do wyniku ponad 3,4 mld euro, zarejestrowanego w roku ubiegłym. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych miesiącach.

- W ciągu najbliższych miesięcy okaże się, czy inwestorzy zdecydują się na zakupy po oferowanych cenach, czy też wynegocjują lepsze dla siebie warunki. Do niektórych transakcji może nie dojść z powodu niemożliwych do przełamania rozbieżności cenowych pomiędzy właścicielami a potencjalnymi kupcami. Jednakże ilość transakcji już obecnie znajdujących się na etapie zaawansowanych negocjacji jest na tyle duża, że prognozujemy zbliżony do roku ubiegłego wolumen inwestycyjny w Polsce - dodaje.

Obecnie względnie najlepsza sytuacja panuje na rynku logistycznym. - Prawdziwą nowością w ostatnich miesiącach są duże transakcje pakietowe na rynku magazynowym. W tym segmencie panuje przekonanie, że popyt najemców będzie się wzmacniał, dzięki czemu rośnie skłonność inwestorów do angażowania się w nowe projekty - dodaje Trzósło.

Głównym argumentem, jaki przemawia za inwestowaniem w magazyny, jest bezpieczeństwo kapitału. - Umowy w tej branży podpisywane są często na długie okresy czasowe. Co więcej, prognozy przewidują wzrost popytu najemców na nowe powierzchnie magazynowe, co zwiastuje możliwe wzrosty stawek czynszu w tym sektorze. To napędza zainteresowanie inwestorów i podnosi ceny transakcyjne - tłumaczy Trzósło.

Z drugiej jednak strony, ilość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych jest z pewnością ograniczana stosunkowo konserwatywną polityką banków, jeśli chodzi o finansowanie transakcji. - W odróżnieniu od roku 2006 inwestorzy nie mogą liczyć na agresywne warunki finansowania ze strony banków. To wzmacnia ich ostrożność, a w konsekwencji zmniejsza ilość transakcji - dodaje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA