PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tomasz Trzósło: Kolejne miesiące pod znakiem wielkich transakcji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 cze 2014 08:31

Tomasz Trzósło: Kolejne miesiące pod znakiem wielkich transakcji

Pierwsze miesiące 2014 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przyniosły zasadnicze zmiany. Jak zauważa w rozmowie z Propertynews.pl Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce, rynek utrzyma zeszłoroczny wynik jeśli chodzi o wolumen transakcji inwestycyjnych, a nawet ma szansę go poprawić.

REKLAMA

- W ciągu pierwszych miesięcy na rynku podpisane zostały umowy sprzedaży wielu kluczowych aktywów, a całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce przekroczył miliard euro. Co więcej, wciąż jest szansa na kolejne, duże transakcje w roku 2014. Inwestorzy monitorujący polski rynek mają jeszcze duże zasoby finansowe, które mogą posłużyć do przejęcia kolejnych nieruchomości komercyjnych. Na jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynkowych wyrosła branża magazynowa.- tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl.

Zdaniem Tomasza Trzósło bardzo prawdopodobne jest, że wartość transakcji inwestycyjnych w całym 2014 będzie zbliżona do wyniku ponad 3,4 mld euro, zarejestrowanego w roku ubiegłym. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych miesiącach.

- W ciągu najbliższych miesięcy okaże się, czy inwestorzy zdecydują się na zakupy po oferowanych cenach, czy też wynegocjują lepsze dla siebie warunki. Do niektórych transakcji może nie dojść z powodu niemożliwych do przełamania rozbieżności cenowych pomiędzy właścicielami a potencjalnymi kupcami. Jednakże ilość transakcji już obecnie znajdujących się na etapie zaawansowanych negocjacji jest na tyle duża, że prognozujemy zbliżony do roku ubiegłego wolumen inwestycyjny w Polsce - dodaje.

Obecnie względnie najlepsza sytuacja panuje na rynku logistycznym. - Prawdziwą nowością w ostatnich miesiącach są duże transakcje pakietowe na rynku magazynowym. W tym segmencie panuje przekonanie, że popyt najemców będzie się wzmacniał, dzięki czemu rośnie skłonność inwestorów do angażowania się w nowe projekty - dodaje Trzósło.

Głównym argumentem, jaki przemawia za inwestowaniem w magazyny, jest bezpieczeństwo kapitału. - Umowy w tej branży podpisywane są często na długie okresy czasowe. Co więcej, prognozy przewidują wzrost popytu najemców na nowe powierzchnie magazynowe, co zwiastuje możliwe wzrosty stawek czynszu w tym sektorze. To napędza zainteresowanie inwestorów i podnosi ceny transakcyjne - tłumaczy Trzósło.

Z drugiej jednak strony, ilość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych jest z pewnością ograniczana stosunkowo konserwatywną polityką banków, jeśli chodzi o finansowanie transakcji. - W odróżnieniu od roku 2006 inwestorzy nie mogą liczyć na agresywne warunki finansowania ze strony banków. To wzmacnia ich ostrożność, a w konsekwencji zmniejsza ilość transakcji - dodaje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA