PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Torus: Na rynku inwestycyjnym liczy się już nie tylko Warszawa

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 paź 2015 20:20

Torus: Na rynku inwestycyjnym liczy się już nie tylko Warszawa Maciej Brożek, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Torus

Inwestycje najwyższej klasy, z dobrymi najemcami i umowami, dostarczane przez deweloperów z bogatą historią, ograniczają ryzyko inwestycyjne i dzisiaj nie ma już znaczenia, że nie jest to Warszawa - uważa Maciej Brożek, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Torus.

REKLAMA

Alchemia, flagowa inwestycja firmy Torus, szybko znalazła nabywcę. Jak wyglądało zainteresowanie inwestorów tą nieruchomością?

Cały proces sprzedaży pierwszego etapu Alchemii trwał ponad półtora roku, ale tylko dlatego, że początkowo nie byliśmy w stanie osiągnąć satysfakcjonującej nas ceny. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu rynkiem trójmiejskim interesowały się bowiem głównie fundusze oportunistyczne nastawione na wysoki, szybki zysk z powtórnej sprzedaży nieruchomości.

Sytuacja zmieniła się pod koniec 2014 roku, kiedy uwagę na nasz region zwróciły tzw. fundusze core’owe, przede wszystkim niemieckie, amerykańskie i brytyjskie. Wybraliśmy kilka podmiotów, z którymi prowadziliśmy negocjacje. Ostatecznie sfinalizowaliśmy umowę sprzedaży pierwszego etapu Alchemii z podmiotem stanowiącym joint venture pomiędzy Bluehouse Capital Advisor Ltd, a Reino Dywidenda Plus SA zarządzanym przez Reino Partners.

Podpisaliśmy też list intencyjny dotyczący sprzedaży drugiego etapu. Jest już także wstępne zainteresowanie trzecim etapem Alchemii, którego budowę właśnie rozpoczynamy. Inwestycje najwyższej klasy, z dobrymi najemcami i umowami, dostarczane przez deweloperów z bogatą historią ograniczają ryzyko inwestycyjne i dzisiaj nie ma już znaczenia, że nie jest to Warszawa. Torus nie jest wprawdzie deweloperem realizującym kilka inwestycji w tym samym czasie na różnych rynkach, ale w Trójmieście dostarczamy produkty najwyższej klasy, które od wielu lat z powodzeniem komercjalizujemy i sprzedajemy.

Jak wyglądają stopy kapitalizacji dla nieruchomości biurowych w Trójmieście?

Realny poziom stóp kapitalizacji, przy którym inwestorzy są  i będą zainteresowani nabywaniem nieruchomości w Trójmieście mieści się w przedziale 7,00-7,75 proc. Co do tego zgodny jest cały rynek, czyli kupujący, sprzedający i doradcy. W mojej ocenie, taki scenariusz utrzyma się jeszcze przez około rok, może półtora. W 2017 roku może nastąpić pewna korekta i ceny prawdopodobnie nieznacznie zwyżkują.

Najniższym poziomem yield, który moim zdaniem będą w stanie zaakceptować inwestorzy instytucjonalni na rynku trójmiejskim będzie 6,75 proc., ale dotyczyć to będzie wyłącznie najlepiej zlokalizowanych i najlepiej wynajętych projektów biurowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA